GRAD OTOČAC
Otočac se nalazi u Gackoj dolini, smještenoj između Velebita i Male Kapele.
NASELJA:
Brlog, Brloška Dubrava, Čovići, Dabar, Doljani, Drenov Klanac, Glavace, Gorići, Hrvatsko Polje, Kompolje, Kuterevo, Ličko Lešće, Lipovlje, Otočac, Podum, Ponori, Prozor, Ramljani, Sinac, Staro Selo, Škare i Švica.
Krajem 19. stoljeća gradi se kompleks pivovare ispod utvrde Fortica i tako počinje industrijalizacija Otočca. Urbani razvoj Otočca, tijekom prve polovice 20-og stoljeća manifestira se uglavnom daljnjim popunjavanjem povijesno zacrtane urbane matrice grada i izgradnjom pojedinačnih objekata duž tradicionalnih komunikacija, razvija se zadrugarstvo, šumarstvo, zdravstvo, kemijska, drvna i tekstilna industrija, trgovina i ugostiteljstvo.
Spomenici i znamenitosti
Područje Gacke bilo je naseljeno u pretpovijesti. Najstariji lokalitet na području Gacke iz tog razdoblja nalazi se u Pećini u Lešću. Ovaj kraj je zasigurno znamenit po rijeci Gacki, koja je naširoko poznata po bistroći i pastrvi. Na izvoru Gacke u Sincu nalaze se mlinice koje i danas dočaravaju dio nekadašnjeg života u ovome kraju. Na drugu stranu, prema Velebitu, nalaze se sela Švica s lijepim jezerom i Kuterevo u kojem se nalazi Velebitsko utočište za medvjediće Kuterevo. U gradu Otočcu se nalazi zgrada u kojoj je održana osnivačka skupština ZAVNOH-a, u kojoj je sada muzej, pučko otvoreno učilište i kino. Od ostalih znamenitosti Otočca izdvajaju se Crkva Presvetog Trojstva i kula Fortica koja se nalazi na istoimenom brdu iznad grada.
Crkva Presvetog Trojstva u Otočcu
Gradski park
Ruševine tvrđave Fortica na brdu iznad grada
Gacko polje
Kultura
Muzej Gacke Otočac je zavičajni muzej smješten u samom centru grada koji ima bogatu povijesnu i kulturnu tradiciju. Kroz zbirku »Otočac kroz povijest« mogu se pratiti događanja na prostoru Gacke od daleke prapovijesti, dolaska Rimljana, nastanka i prvih spominjanja grada, borbi s Turcima, Vojne krajine, Prvog i Drugog svjetskog rata, te do razdoblja gospodarskog i kulturnog razvitka grada i stradanja u Domovinskom ratu 1991. godine.
Arheološkom (Japodskom) zbirkom predstavljen je kroz predmete materijalne kulture (nakit, oružje, oruđe, posuđe) život i rad ilirskog plemena Japoda od sredine kasnog brončanog doba, tj. 10. stoljeću prije Krista pa sve do dolaska Rimljana krajem 1. st. prije Krista.
Etnografska zbirka ocrtava tradicijski život i kulturu Gacke u posljednjih stotinjak godina kroz izložene predmete tradicijske kulture karakteristične za ovo područje (alatke za izradu tekstilnih proizvoda, proizvoda od gline) te mušku i žensku narodnu nošnju.
Osobito vrijedna je Spomena zbirka akademskog slikara Stojana Aralice, rodom iz Otočca, svjetski poznatog kolorista. Izložena su autorova ulja na platnu, crteži u tušu, olovci i ugljenu, njegovi osobni predmeti, isprave, fotografije, slikarski alat i knjige.
U Otočcu djeluje katedra Čakavskog sabora pokrajine Gacke.
Od 1890. u Otočcu s kraćim stankama (za vrijeme 2. svjetskog rata) djeluje Puhački orkestar pri Dobrovoljnom vatrogasnom društvu, inače trećem najstarijem društvu u Hrvatskoj (osnovano 1868.). Puhački orkestar redovito nastupa na raznim manifestacijama diljem Hrvatske pod dirigentskom palicom predsjednika DVD-a, Marinka Krmeca, te glasi kao jedan od najstarijih i najkvalitetnijih vatrogasnih puhačkih orkestara. Svake godine krajem prosinca, orkestar održava tradicionalni božićni koncert.
!NOVOSTI GRADA!
GRADONAČELNIK GRADA OTOČCA POTPISAO SPORAZUM SA NAČELNIKOM OPĆINE VRHOVINE
GRADONAČELNIK STJEPAN KOSTELAC POTPISAO UGOVOR O ODRŽAVANJU SVJETSKOG KUGLAČKOG KUPA U OTOČCU
SVJETSKI DAN KASTRACIJE PASA I MAČAKA
GRAD OTOČAC DOMAĆIN SVJETSKOG KUPA U KUGLANJU 2021.GODINE
NATJEČAJ ZA DODJELU STIPENDIJA ZA AKADEMSKJU GODINU 2020/2021.
EUROPE GOES LOCAL – završna faza
POTICANJE RAZVOJA STOČARSTVA I POMOĆ POLJOPRIVREDNICIMA NA PODRUČJU GRADA OTOČCA
KONTAKT I ADRESA
Kralja Zvonimira 10
53220 Otočac
Ličko-senjska, Hrvatska
email: grad-otocac@gs.t-com.hr
tel: 053 / 771-176, 053 / 771-158
fax: 053 / 746-274
Comments are Closed