GRAD PRELOG

Grad Prelog oduvijek je bio društveno, kulturno, turističko i gospodarsko središte Donjeg Međimurja. U posljednjih nekoliko godina gospodarstvo Grada Preloga ponovno doživljava intenzivan razvoj. Svoj razvoj zahvaljuje promjenama u društveno-ekonomskom sustavu, odnosno jačanju Preloga kao gospodarskog središta, koje je uzrokovano bogatom obrtničkom tradicijom, inovativnošću te znanjem i kapitalom. Iako Prelog još uvijek ima aktivnu poljoprivrednu proizvodnju, glavni nositelji gospodarstva Grada Preloga su poduzetništvo i obrtništvo. Najveći poduzetnici smjestili su se u poslovno gospodarskim zonama. Grad Prelog trenutno ima dvije industrijske i jednu gospodarsko-stambenu, a to su: Industrijska zona Prelog Istok, Gospodarska zona Prelog Sjever te Gospodarsko stambena zona Draškovec – Hemuševec. Prva industrijska zona Grada bila je Industrijska zona Prelog Istok, čija je izgradnja počela još sedamdesetih godina. Danas se zona prostire na površini od 74 hektara, te u zoni djeluje dvadesetakak malih i srednjih tvrtki u kojima je zaposleno više od 1700 djelatnika. Zbog velikog interesa za nova ulaganja kako postojećih tako i novih poduzetnika te nemogućnosti daljnjeg proširenja Industrijske zone Prelog Istok, javila se potreba za osnivanjem nove industrijske zone. Zbog povoljnog geografskog i prometnog položaja te mogućnosti širenja, nova gospodarska zona otvorena je u sjevernom dijelu Preloga. Gospodarska zona Sjever, u početku se prostirala na površini od 19,1 hektara. Zbog velikog interesa novih ulagača došlo je do proširenja Gospodarske zone Prelog – Sjever te se ona danas prostire na površini od 60 hektara. Grad Prelog svoju uređenost duguje Gradskom komunalnom poduzeću PRE-KOM. GKP PRE-KOM je danas u vlasništvu 12 jedinica lokalne samouprave (Grad Prelog, Općine Donja Dubrava, Kotoriba, Donji Vidovec, Sveta Marija. Goričan, Donji Kraljevec, Belica, Dekanovec, Domašinec, Martijanec i Podturen). Zajedničkim vlasništvom omogućava se zajedničko obavljanje usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada, biorazgradivog komunalnog otpada, odvojeno prikupljanje papira, metala, tetrapaka, stakla, plastike i tekstila, te krupnog otpada, izradu i provođenje planova gospodarenja otpadom za svaku jedinicu lokalne samouprave, zajedničko korištenje reciklažnog dvorišta i sortirnice za korisni odtpad i zajedničko korištenje kompostane za biorazgradivi komunalni otpad.

Uz razvoj gospodarstva Prelog sve više jača i kao kulturno središte te dolazi do intenzivnog razvoja kulturno-društvenog života na području Preloga i okolice. Osnovni nositelji kulture u Gradu Prelogu su Gradska knjižnica i čitaonica, Dom kulture Grada Preloga, Muzej Croata insulanus te Turistička zajednica Grada Preloga. Navedenim kulturnim ustanovama Grada Preloga potrebno je pridodati i brojna aktivna društva, udruga i klubova.

Svojim brojnim kulturnim događanjima Grad Prelog privlači stanovništvo Međimurske županije, ali i susjednih županija, kao i turiste iz inozemstva. Glavni simboli, koji karakteriziraju Grad Prelog su: crkva sv. Jakoba u Prelogu, Sportsko-rekreacijska zona Prelog, Muzej Croata insulanus, Geotermalni izvor Draškovec te crkva sv. Roka u Draškovcu. Grad Prelog organizira brojne manifestacije u suradnji sa Turističkom zajednicom Grada Preloga i Domom kulture Grada Preloga, od kojih se ističu: Fašnik, Sajam cvijeća, Sportske igre mladih, Prvomajska biciklijada, Festival jagoda, Seoske igre, Barokne večeri, Opera pod zvijezdama, Ljetne noći Grada Preloga i dr.

Grad Prelog

Gradska naselja

Grad Prelog sastoji se od 8 naselja, stanje na 2006), to su: Cirkovljan, Čehovec, Čukovec, Draškovec, Hemuševec, Oporovec, Otok i Prelog.

Spomenici i znamenitosti

Crkva Sv.Jakoba

Župna crkva Sv. Jakoba u Prelogu građena je od 1758. do 1761. godine od strane štajerskih majstora. Jedina je barokna crkva u sjevernoj Hrvatskoj svođena križnobačvastim svodom plitkih kupola, poznata po tri oltara (posvećena Sv. Jakobu, Sv. Ivanu Nepomuku i Sv. Josipu) koji su ugrađeni u glavni oltar. Oltarni retabl izradio je Josip Herman, a oltari su rad kipara Koenigera iz Graza. Bočne neogotičke oltare iz 19. stoljeća izradio je talijanski slikar Giacomo Broll. Crkva Svetoga Jakoba u Prelogu pripada spomeničkoj kulturnoj baštini koja ju svrstava među najznačajnije građevine ovoga prostora.

Obrazovanje

Dječji vrtić «Fijolica» jedina je odgojno-obrazovna ustanova u gradu Prelogu koja se bavi odgojem i obrazovanjem djece predškolske dobi. Osim vrtića u Prelogu, u sastavu «Fijolice», nalaze se i dva područna odjeljenja, jedno u Draškovcu i jedno u Cirkovljanu.

Uz vrtić postoje i Osnovna škola Prelog sa područnom školom u Cirkovljanu, Osnovna škola Draškovec te Srednja škola Prelog.

Srednja škola Prelog osnovana je školske godine 1998./1999. kao škola tehničko-industrijskog smjera koja obrazuje kadrove iz područja ugostiteljstva i turizma, ekonomije i prehrane. U sklopu škole je također prisutan program Opće Gimnazije. Početkom 2019. godine obilježeno je 20 godina Srednje škole Prelog.

GRADSKE TVRTKE

GKP “Pre-kom”

Gradske ustanove

Gradska knjižnica​

Dom kulture

Muzej „Croata insulanus“

Grad Prelog : VI. Izmjene i dopune Prostornog plana uređenja Grada ...

Saznajte više OVDJE.

KONTAKT I ADRESA:

SJEDIŠTE GRADSKE UPRAVE
Glavna 35,
40323 Prelog

CENTRALA:
Tel: +385 (40) 645 301
Faks: +385 (40) 638 691
Email: ured-grada@prelog.hr

« (Previous Post)
(Next Post) »


Comments are Closed

© 2025: Business tourist guide | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress