GRAD SKRADIN

Skradin se smjestio na mjestu gdje rijeka Krka uranja u Jadransko more. Skradin je osebujan i romantičan dalmatinski gradić u kojem su ljudi pristupačni i otvoreni.

Grad Skradin - Službene stranice

NASELJA

Bićine, Bratiškovci, Bribir, Cicvare, Dubravice, Gorice, Gračac, Ićevo, Krković, Lađevci, Međare, Piramatovci, Plastovo, Rupe, Skradin, Skradinsko Polje, Sonković, Vaćani, Velika Glava, Žažvić i Ždrapanj.

Spomenici i znamenitosti

Skradin je romantični mediteranski grad s uskim popločanim ulicama, prolazima i voltima. Cijela je gradska jezgra zaštićeni spomenik kulture. U njoj se nalaze kuće koje uglavnom potječu iz 18. i 19. stoljeća i ožbukane su na način tipičan za Veneciju i područje njezina utjecaja.

Turina je srednjovjekovna utvrda izgrađena za vladavine bana Pavla Šubića (1273 – 1312) na mjestu stare liburnske gradine.
Crkva Porođenja Blažene Djevice Marije sagrađena je na temeljima nekadašnje katedrale koju su razorili Turci. Građena je prema nacrtima vojnog inženjera Francesca Melchiora iz Vicenze. Gradnja je trajala punih deset godina (1747 – 1757). Osim F. Melchiora, u gradnji je sudjelovao i talijanski graditelj Giovanni Battista Lodoli. Skradinski biskup Antun Becić posvetio ju je kao katedralu 1758. godine. To je jednobrodna barokna građevina s bočnim kapelama, a na jugoistočnoj strani završava polukružnom apsidom. Sa sjeverne strane očuvani su ostaci džamije iz turskog razdoblja. U crkvi se nalaze dvije slike Antonija Zuccara s kraja 19. stoljeća te bogata zbirka srebrenih zavjetnih darova. Najvažniji njen dio čine vrijedne orgulje iz 18. stoljeća koje su proglašene državnim kulturnim dobrom. Sagradio ih je talijanski graditelj Francesco Dacci, učenik Nakićeve škole.
Zvonik (kampanel) je podignut 1782. godine, dvadesetak metar zapadno od crkve. Podnožje zvonika je ukošeno, ima četiri kata sa prozorčićima romaničkog oblika, a završava s lađom širokih bifora i zidanom kupolom u obliku lukovice.
Nadžupsko-opatski dvor često se ističe kao najljepša skradinska građevina. On je muzejska riznica sakralnog i etnografskog blaga jer sadrži cijeli niz vrijednih umjetničkih slika, ulja na platnu iz 17. i 18. stoljeća, te zbirku brokantnog crkvenog ruha i crkvene liturgijske ornamentike, kaleža, relikvijara, monstranca, sa visokovrijednom knjižnicom.
Crkva svetog Jerolima potječe iz 16. stoljeća. Porušena je za vrijeme turske vlasti, a njenu obnovu financirao je car Franjo I.
Pravoslavna crkva svetog Spiridona sagrađena je 1876. godine, u neogotičkom stilu. Ističe se brojnim ikonama i ikonostasom Spiridona Rapsomanikija s Krfa iz 18. stoljeća.
Muzej grada Skradina sadrži bogatu zbirku izložaka iz prapovijesti, liburnskog i antičkog doba te kasnoga srednjeg vijeka.
Nacionalni park Krka

Kulturne manifestacije

Susret dalmatinskih klapa Skradin jedna je od najstarijih i najpriznatijih klapskih manifestacija u Hrvatskoj. Održava se svake prve subote u kolovozu.
Glumište pod murvom je kazališni festival na otvorenom koji se održava tijekom ljetnih mjeseci na Trgu Male Gospe. Idejni začetnik festivala je Sergej Mioč. Ulaz na sve predstave je besplatan.
Stari i mladi naziv je dugogodišnje manifestacije koja se održava u kolovozu. Riječ je o ljetnom karnevalu čiji je središnji događaj nogometna utakmica između starih i mladih Skradinjana. Prvi put je održana 1964. godine.

Kulturne udruge

Žensku klapu Skradinke osnovano je Stipe Sladić, 1998. godine. Od tada su nastupale diljem domovine, a za svoje pjevačko umijeće nerijetko su nagrađivane. Najvažnije nagrade su: debitantska nagrada na Festivalu dalmatinskih klapa Omiš, 3. nagrada žirija na Večeri dalmatinske pisme u Kaštelima, 3. nagrada publike na festivalu Klape Gospi Sinjskoj te nagrada Večernjeg lista za najbolju izvedbu izvorne pjesme na Susretu dalmatinskih klapa Skradin. Sadašnji voditelj je Ivo Mikuličin, a predsjednica klape je Višnja Pulić.
Gradska limena glazba Skradin svoj prvi nastup održala je 27. srpnja 1978. godine, pod dirigentskom palicom Borisa Jakovljevića.

Skradin :: Bike & Hike

RIJEKA GUDUĆA

Rijeka Krka u svojem donjem dijelu širi se u drugo po veličini jezero u Hrvatskoj, Prukljansko jezero, na čijim se sjeverozapadnim obalama nalazi ušće rijeke Guduće. Kontakt slane i slatke vode daje posebno obilježje ovom riječnom ušću. Mnoštvo žaba i barskih kornjača, poneka bezopasna bjelouška i nebrojene vrste ptica jedan su od razloga zbog kojih ne smijete propustiti posjet ovoj rijeci.

PRUKLJANSKO JEZERO

Četiri kilometra nizvodno od grada Skradina, nalazi se Prukljansko jezero, drugo po veličini jezero u Hrvatskoj (11,5 km2). Prukljan kakvog danas poznajemo oblikovan je početkom holocena, prije 10000 godina, kada se razina mora podigla za 100 metara. Po morfologiji i genezi ovaj je lokalitet tipičan rijas – potopljeni donji dio riječne doline, važno obitavalište brojnih vrsta školjkaša, vodozemaca, gmazova, a na jezeru su zabilježene i 153 vrste ptica.

Na Prukljanskom jezeru nalazi se mali otok Stipanac, koji je u rimsko vrijeme bio povezan s kopnom uz pomoć nasipa. Danas je nasip pod vodom, ali se dobro vidi. Uz Stipanac je vezana legenda o okrutnom Gavanu, gospodaru čitava kraja, koji je živio na otočiću. Zbog zloće i oholosti, gospodar je s dvorima završio na dnu jezera.

Na otoku se nalaze i ostaci romaničke crkve sv. Stjepana, a na čitavom prostoru Prukljana brojni su tragovi drevne naseljenosti, od kamenih ulomaka iz srednjeg paleolitika i starijeg nolitika, do antičkih ostataka villae rusticae, rimskog vodovoda i ruševine starokršćanske bazilike.

BRIBIRSKA GLAVICA

U mjestu Bribir, 15 kilometara od grada Skradina, nalazi se atraktivan lokalitet pod nazivom Bribirska glavica, središte hrvatske države u 13. st. i spomenik kulture najviše kategorije. Arheološko nalazište Bribirska glavica (antička Varvaria i starohrvatski Bribir) obuhvaća površinu od oko 72.000 kvadratna metra i nalazi se na 300 m nadmorske visine. To je jedno od najznačajnijih arheoloških nalazišta u Hrvatskoj (među arheolozima poznato kao Hrvatska Troja) na kojem se može pratiti slijed življenja od prapovijesti, liburnskog doba, rane i kasne antike, starohrvatske povijesti te ranog i kasnog srednjeg vijeka. Sv. Nikola Tavelić, prvi hrvatski svetac, 1375. godine stupio je u franjevački red u samostanu sv. Marije na Bribirskoj glavici.

GRADSKE NOVOSTI

Saznajte OVDJE.

KONTAKT  I ADRESA

Trg Male Gospe 3, 22222 Skradin

E-mail: grad.skradin@si.t-com.hr

Tel: +385 (0)22 771 076

Fax: +385 (0)22 771

« (Previous Post)
(Next Post) »


Comments are Closed

© 2025: Business tourist guide | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress