MALI LOŠINJ

Mali Lošinj (tal. Lussinpiccolo) je grad u Hrvatskoj smješten na južnoj strani otoka Lošinja, sedmog otoka po veličini na Jadranu. To je administrativno, kulturno i financijsko središte zapadnog dijela Kvarnera.

Gradska naselja

Grad Mali Lošinj sastoji se od 14 naselja: Belej, Ćunski, Ilovik, Male Srakane, Mali Lošinj, Nerezine, Osor, Punta Križa, Susak, Sveti Jakov, Unije, Ustrine, Vele Srakane i Veli Lošinj.

PRIJEDLOG PRORAČUNA GRADA MALOG LOŠINJA ZA 2017. GODINU - Grad ...

 Mali Lošinj smješten je u uvali Augusta koja je najveća zatvorena uvala ovog arhipelaga. Sa svojih skoro 7.000 stanovnika to je najveći grad na otocima Jadrana.

 Početak naseljavanja i razvoja Malog Lošinja navodi se 12. stoljeće kada je pred naletom Mongola iz Ugarske na otok došlo dvanaest hrvatskih porodica. Neke od tih porodica nastanile su se u uvali Sv. Martin i neki podaci kažu da je upravo ta uvala bila mjesto prvog dodira i iskrcavanja tih osnivača.

 Prvobitna zanimanja doseljenika bila su vezana uz stočarstvo i poljoprivredu, da bi se koncem 19. stoljeća, zahvaljujući pomorstvu Mali Lošinj razvio u pomorski gradić i središte ovog otočkog područja. Tako se i danas cijelim gradom i njegovom okolicom osjeća utjecaj pomorske prošlosti i utjecaj lošinjskih kapetana.

 Uz mnoge poznate moreplovce i kapetane Mali Lošinj dao je i nekoliko znamenitih ljudi:

 Znanstvenik Ambroz Haračić zaslužan je za proučavanje klime ovoga područja, kao i za pošumljavanje mnogih šuma u okolici Malog Lošinja.

 Znanstvenik Spiridon Gopčević postavio je prvi astronomski opservatorij na Jadranu te utemeljio časopis “Astronomische Rundschau”.

 Josip Kašman (1847.-1925.) zasigurno je pronio glas o Lošinju. Briljantni bariton nastupao je diljem svijeta, nastupao na otvorenju Metropolitan opere u New Yorku 1883. i na otvorenju opere u Zagrebu 1870. godine. Njemu u čast podignuta je bista u središtu grada.

 Otkrivanjem čudesnih zdravstvenih utjecaja otočke klime i sve većim razvijanjem turizma Mali Lošinj postaje nadaleko poznat i do danas ostaje vrlo popularno odredište brojnih turista iz svih krajeva svijeta.

 Ovim područjem prevladavaju borove šume, koje su zamijenile nekadašnje maslinike i obradive vrtove. Uvala Čikat zaslužna je za nicanje Lošinjskog turizma.

 Uz prekrasne vile i ljetnikovce nekadašnjih austro-ugarskih državnika i bogataša nicali su luksuzni hoteli koji su počeli privlačiti brojne posjetioce i turiste da ovdje provedu svoj odmor koji većini ostaje nezaboravan.

 Oko Malog Lošinja nalaze se jedne od najljepših plaža i uvala kao što su Čikat, Sunčana uvala i Valdarke. Poseban doživljaj grada Lošinja doživjet ćete upravo u ljetnim mjesecima, kada deseci tisuća turista preplavljuju ovo područje i ponuda sadržaja dođe do svog punog izražaja.

 Mali Lošinj posjetiocima nudi sve potrebne sadržaje za ugodan boravak i odmor.

GRADSKE TVRTKE

Vodoopskrba i odvodnja Cres Lošinj d.o.o.

Komunalne usluge Cres Lošinj d.o.o.

Lošinj usluge d.o.o.

USTANOVE GRADA

KULTURA

Kulturna djelatnost zauzima vrijedno mjesto u Gradu Malom Lošinju pa se svake godine financira redovan rad Pučkog otvorenog učilišta, Lošinjskog muzeja i Gradske knjižnice i čitaonice. U nastavku možete pogledati njihove kontakt podatke.

TURIZAM

Ljekovitost lošinjske klime poznata je od kraja devetnaestog stoljeća kada je započeo zdravstveni turizam na otoku, točnije od 1882 godine kada dr. Conrad Clar (1844-1904) poznati austrijski balneolog i klimatoterapeut otkriva vrijednosti lošinjske klime. U tome mu je pomogao i dr Leopold Schroter, otorinolaringolog, sveučilišni profesor iz Beča. 1892 godine Veli i Mali Lošinj proglašeni su klimatskim lječilištima.

ZDRAVSTVO I SOCIJALNA SKRB

Grad Mali Lošinj velika financijska sredstva izdvaja za zdravstveni i socijalni standard građana, stoga ne čudi što, iako se za život na otoku kaže da je puno teži nego na kopnu, naše ustanove u zdravstvu i socijali imaju programe i usluge poput onih u ostatku države. U nastavku možete pogledati kontakt podatke navedenih ustanova.

ODGOJ I ŠKOLSTVO

Odgojno-obrazovni sustav jedan od osnovnih uvjeta društvenog života, razvitka i napretka u Gradu Malom Lošinju. U nastavku možete pogledati kontakt podatke za ustanove u odgoju i obrazovanju u Malom Lošinju.

JAVNA VATROGASNA POSTROJBA

Djelatnosti vatrogasne službe su sudjelovanje u provedbi  preventivnih mjera zaštite od požara i eksplozija, gašenje požara i spašavanje ljudi i imovine ugroženih požarom i eksplozijom, pružanje tehničke pomoći u nezgodama i opasnim situacijama, obavljanje drugih poslova u nesrećama, ekološkim i inim nesrećama.

Spomenici i znamenitosti

Fontana u Malom Lošinju.

Šetalište Čikat, proteže se od Velog žala do Srebrne uvale.

Arheološke i hidroarheološke zone i lokaliteti:

ruševine opatije Sv. Petra u Osoru,

priobalne vode od rta Kurila do uvale Velial,

priobalne vode oko otoka Ilovika,

prilazne vode Osorskom zaljevu,

priobalne i prilazne vode otoka Unije,

priobalne vode oko poluotoka Kolo u uvali Radiboj – Osorski zaljev,

priobalne vode oko rta Madona u luci Čikat,

priobalne vode oko otoka Unije, priobalne vode oko rta Margarin otoka Suska

Biskupski dvor,

Gradska vijećnica,

Kapela Sv. Gaudencija u Osoru,

Crkva Sv. Marije (Kapela Sv. Jakova),

Katedrala Sv. Marije,

Crkva i samostan Sv. Marije u Bijaru kod Osora,

barokna župna crkva Male Gospe (Anuncijata) 1696.,

crkvica Navještenja Blažene Djevice Marije

spomenik podvodnom ribolovcu, djelo Vinka Matkovića, postavljen 1989. godine 

Obrazovanje

Osnovna škola Maria Martinolića

Srednja škola Ambroza Haračića

Osnovna glazbena škola Josip Kašman

Sveti Martin - Dan Grada Malog Lošinja

IZJAVA O VIZIJI, MISIJI I CILJEVIMA GRADA MALOG LOŠINJA

VIZIJA

Želimo biti učinkovita i transparentna uprava koja će pružanjem kvalitetnih i svima dostupnih javnih usluga uživati povjerenje zainteresiranih strana: građana, subjekata u društvenim djelatnostima, gospodarskim subjektima, poslovnim partnerima, nevladinim organizacijama i turistima posjetiteljima grada.
Mali Lošinj je turistička destinacija visokog društvenog standarda u okvirima uravnoteženog održivog razvoja, prepoznatljiva u Hrvatskoj i svijetu po očuvanoj kulturnoj i povijesnoj baštini i kvalitetnim smještajnim kapacitetima. Mali proizvodni pogoni, uslužni obrti, obiteljska poljoprivredna gospodarstva, obiteljski hoteli i pansioni omogućuju kontinuirano zapošljavanje mladog obrazovnog kadra. Razvijena komunalna, prometna i energetska infrastruktura, te visoka razina obrazovne, zdravstvene, te športsko-rekreacijske infrastrukture čine Mali Lošinj ugodnim za življenje i poželjnim za boravak.

MISIJA

Gradska uprava Grada Malog Lošinja, obavljanjem poslova iz samoupravnog djelokruga, na zakonit, učinkovit, ekonomičan i transparentan način unapređuje kvalitetu života i rada u Malom Lošinju svim svojim građanima pružanjem izvrsne usluge, omogućavanjem participacije u odlučivanju, odgovornim upravljanjem javnim dobrima, protokom informacija, te nadasve ljubaznim i efikasnim radom administracije.

CILJEVI

  • Poboljšanje raspolaganja, upravljanja i korištenja imovine u vlasništvu Grada
  • Povećanje naplate prihoda koji pripadaju Gradu Malom Lošinju
  • Poboljšanje uvjeta za efikasnu protupožarnu i civilnu zaštitu
  • Poboljšanje zbrinjavanja socijalno ugroženih osoba i obavljanje poslova socijalne skrbi
  • Uređenje naselja na području Grada Malog Lošinja , poboljšanje kvalitete stanovanja i komunalnih djelatnosti, očuvanje komunalnog reda
  • Izgradnja objekata komunalne infrastrukture (odlagalište otpada, vodovod i kanalizacija, groblja, poduzetnička infrastruktura – poduzetnički inkubator i pristupne ceste, održiva javna rasvjeta – projekt poboljšanja energetske učinkovitosti i smanjenja svjetlosnog zagađenja, dovršetak rekonstrukcije ceste D-100); osiguranje uvjeta za održivi razvitak komunalnih djelatnosti
  • Jasno definiranje ovlasti i odgovornosti u poslovnim procesima, te jačanje upravljačke strukture u upravljanju rizicima u procesima
  • Poboljšanje uvjeta u oblasti predškolskog uzrasta, odgoja i osnovnog obrazovanja,  primarne zdravstvene zaštite, kulture, tjelesne kulture i športa, te poticanje primjene djelotvornih mjera radi zaštite životnog standarda
  • Povećanje promidžbe poduzetničkih aktivnosti uvažavajući lokalne posebnosti i poštivanje prirodnih i prostornih mogućnosti

Saznajte više informacija OVDJE.

KONTAKT  I ADRESA:

Grad Mali Lošinj, Riva lošinjskih kapetana 7, 51550 Mali Lošinj

tel: 051 / 231 056 | fax: 051 / 232 307
email: gradonacelnica@mali-losinj.hr

Radno vrijeme:

Ponedjeljak – petak: 07,30 – 15,30 sati

« (Previous Post)
(Next Post) »


Comments are Closed

© 2025: Business tourist guide | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress