OPĆINA MOŠĆENIČKA DRAGA

Općina Mošćenička Draga proteže se od Medveje (uvala Cesara), pa sve do Zagora (Stepča, na području od 16 km. Ima 7 šljunčanih plaža, i bezbroj šumskih, odnosno planinskih puteva. Kraj je izrazito brdovit, a prostire se na 63 četvorna kilometra. Svojim teritorijem debelo zarezuje u Park Prirode Učka. Sam položaj je veoma interesantan iz razloga što ima, osim klasičnog (istarskog) tipa turizma, i mogućnost seoskog (agro) koji bi se razvijao upravo na padinama Učke – masiv Učka sa vrhovima Učka, Sisol, Kremenjak.

Broj pučanstva vrti se oko broja 1700 (prema popisu iz 2011. ovdje živi 1535 stanovnika u 14 naselja – Brseč, Kraj, Golovik, Grabrova,Kalac, Mala Učka, Martina, Mošćenice, Mošćenička Draga, Obrš, Sučići, Sv. Anton, Sv. Jelena, Zagore). Upravno i administrativno sjedište je Mošćenička Draga. Smještajni kapacitet Općine je oko 2.500 ležajeva, osnosno približno 1100 u hotelima i autokampu, te 1400 u privatnom smještaju. Općina M. Draga zauzima 4.396 hektara površine.

Slikovni rezultat za općina mošćenička draga

Stari grad nastao je krajem 19. stoljeća kada su se stanovnici grada Mošćenica i okolnih mjesta doselili na obalu uglavnom zbog ulova ribe. Ovo mjesto razvilo se kao ribarska lučica grada Mošćenica, što dokazuju i sačuvani zapisi iz 1436. godine u kojima se navodi mjesto na portu poli Sv. Marine. Gosti koji su boravili u Opatiji su kočijama odlazili na izlete u romantičnu Mošćeničku Dragu. Vile izgrađene u 19. stoljeću prve su nudile smještaje za noćenje, a obitelj Armanda je obilježila početak turizma otvaranjem hotela u centru Drage. Na temeljima tog povijesnog hotela sagrađen je hotel Draga, koji je prvo promijenio ime u Miramar potom u današnji Mediteran.

Kultura ovog područja počinje dolaskom glagoljaša, dakle nekih pola tisućljećau prošlost kada su glagoljaši naselili obronke Učke i počeli se polako spuštatiprema moru. Gradnju starih Mošćenica pripisujemo također glagoljašima, pa možemozaključiti da i kultura počinje u tom razdoblju. Povijest je svakako mnogo dublja,poznato je da su ovo područje osvajala mnoga plemstva, no za nas je najvažnijeono sa dolaskom glagoljaša. Čakavski sabor Općine Mošćenička Draga sa sjedištemu Mošćenicama njeguje tu tradiciju, te istoj instituciji pripisujemo kulturnirazvoj Općine koja ujedno i obilježava sve značajne povijesne događaje ovogapodručja. Kulturu Općine njeguju i Turistička zajednica, Talijanska zajednica,te mnogi mještani koji su se zauzeli sačuvati kulturnu baštinu kroz tradiciju.

Njegovanje crkvene baštine kao glavnih spomenika kulture osnovna jekulturna ponuda Općine Mošćenička Draga, te isticanje starih zanimanja, kao iprezentacija brojnih tradicionalnih predmeta u muzejskoj zbirci u Mošćenicama.U Mošćeničkoj Dragi ribarstvo kao najstarije i nekad jedino zanimanje postajenekako simbol-spomenik kulture i velika kulturna ponuda mjesta, dok se Brseč dičiknjiževnikom Eugenom Kumičićem koji se ondje rodio, a od koga nam je ostala njegovarodna kuca pretvorena danas u krasnu galeriju imena “Jenio Sisolski”.Za Kraj nas veže liburnijski pisac Viktor Car Emin, dok je drašku plažu opjevaoRikard Katalinić Jeretov 1940 godine. Dakle, Općina u kojoj su živjela tri velikaknjiževnika može se ponositi kulturom i predstavljati svijetu kao kulturni zavičaj.Za Mošćenice nas veže crkva Sv. Andrije (centralna i najveća u Općini),stoljetni Toš u centru staroga grada, crkva Sv. Bartola, Kalvarija, većspomenuta muzejska zbirka također u starome gradu, itd. U Brseču su crkva Sv.Jurja, crkva od Kriza, crkva Sv. Stjepana, Sv. Magdalena, Toš u starome gradu,te galerija poznatog kipara Ljube De Karine u obližnjem Zagorju.

U spomenike kulture možemo slobodno uvrstiti i prekrasne stare vile naprvoj i drugoj plaži u Mošćeničkoj Dragi, mnoge kao da izranjaju iz mora,ukrašene kamenjem i školjkama sa žala. One su pravo bogatstvo ove Općine, asvojom arhitekturom te sofisticiranim stilom spadaju upravo u umjetnička djela.Osobito valja istaći Vilu Zagreb, Vilu Primorku, Vilu Biser i Vilu Rubin.

Od novijih spomenika tu je onaj iz vremena drugog svjetskog rata podignut uime iskrcavanja oslobodilačkih jedinica 1945 i oslobođenja Mošćeničke Drage.

U kulturnu ponudu, odnosno u spomenik kulture treba svakako uvrstiti stareoriginalne kamene kuće (starine) od kojih su mnoge obnovljene u autohtonomstilu.

Tradicija koja pomalo prerasta u kulturu ove Općine zasigurno je karneval,pa možemo slobodno tvrditi da su karnevalska događanja od pamtivijeka pa do danasdefinitivno postale zaštitni znak Općine, te na neki način u svojim običajimanose kulturni tijek povijesti ovog podneblja.

Sve ovo nabrojeno kultura je našeg zavičaja, te ujedno i kulturna ponudakojom se uistinu ponosimo, sve je vise povezujemo s turizmom kako bi onapostala u skorim danima osnovni razlog za posjet i boravak turista u ovoj Općini.Pored prekrasne plaze, čistoga mora i zdrave tradicionalne kuhinje, kultura jeovdje veoma važan proizvod.

Slikovni rezultat za općina mošćenička draga

U začetke kulture ovoga kraja spada mala Crkva sv. Petra u istoimenom naselju gdje se još uvijek nalaze ostaci opatije, a tu je i kamenica za blagoslovljenu vodu iz 1573. godine ispisana glagoljicom. S glagoljicom povezujemo i Mošćenice, srednjovjekovni grad ponad Mošćeničke Drage i plaže Sv. Ivan, s kojeg uživamo u neponovljivim vizurama na Kvarner. Grad se spominje za naseljavanja Slavena u ove krajeve – Hrvati su se naselili u 7. i 8. stoljeću, a prije toga ovo je područje pripadalo Liburnima.

Po dolasku su otkrili mogućnost opstanka u ovoj idili podno brda koje su imenovali Perun, prema svome vrhovnom bogu Gromovniku. Za Peruna je vezano Trebišće, selo oteto suncu, u vječnoj hladovini, koje krije svoju bajkovitost u nekim dalekim prošlim vremenima.

Uz Mošćenice tu je i Brseč, tipičan srednjovjekovni gradić nastao na 157 m visokoj hridi nad Kvarnerom. Prvi pisani tragovi sežu u 1102. godinu kada je bio naseljen daleko ranije od ostalih o čemu svjedoči brdo Sisol, odnosno prapovijesna gradina ispod gdje su pronađeni tragovi kasnoantičkog naselja.

Ono što nas usko veže s Mošćeničkom Dragom i okolicom je stoljetna tradicija pomorstva. Ovaj je kraj rodio mnoge poznate kapetane i vrijedne mornare, o čemu svjedoče i brojne zavjetne slike koje se nalaze u nekoliko crkvica mošćeničke i brsečke župe.

Vile u Mošćeničkoj Dragi stare su više od jednog stoljeća i svojom arhitekturom i otmjenim izgledom posebno su privlačne. Krenite u razgledavanje tih plemenitih palača, slikajte se pred njihovim vratima i osjetite dah slavne prošlosti.

Ako vas zanima prošlost ovog kraja, možete posjetiti Zavičajnu zbirku Katedre Čakavskog sabora općine Mošćeničke Drage sa sjedištem u Mošćenicama.

Slikovni rezultat za općina mošćenička draga

Saznajte novosti OVDJE.

KONTAKT I ADRESA

Općina Mošćenička Draga
Trg Slobode 7
51 417 Mošćenička Draga
Tel. 051 737 621
Fax. 051 737 210
E-mail: info@moscenicka-draga.hr
« (Previous Post)
(Next Post) »


Comments are Closed

© 2024: Business tourist guide | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress