OPĆINA NOVIGRAD DALMACIJA

Da se razlikuje od istoimenih općina, koriste se još i nazivi Novigrad zadarski i Novigrad dalmatinski.

 Mjesto Novigrad je slikoviti povijesni dalmatinski gradić smješten na južnoj obali Novigradskog mora u dugom strmom zaljevu 33 km sjeveroistočno od Zadra, izgrađen na ostacima tvrđave iz 13. stoljeća na vrhu strmog brijega iznad grada.

NASELJA:

Novigrad
Paljuv
Pridraga

Novigradsko more

Novigradsko ždrilo
Novigradsko more je duboko uvučeni morski zaljev površine 28,65 km². Povezan je s Velebitskim (Podgorskim ili Planinskim) kanalom na sjeverozapadu Novskim (ili Masleničkim) ždrilom, a s Karinskim morem na JI Karinskim ždrilom. Dužina zaljeva u smjeru zapad-istok je 11,0 km, a najveća širina je 4,8 km. Dužina obala Novigradskog mora je 29,7 km. Najveća dubina od 38 m nalazi se neposredno pri ulazu u Novsko ždrilo, a dubine ispod 30 m zauzimaju samo mali dio ispred Novskog ždrila.

U Novigradsko more ulijeva se Zrmanja, duga 69 km i porječjem od 554 km². Osim Zrmanje značajne su još pritoke Bašćica, Draga, Slapaca i druge manje, a važne su i vode koje dotječu iz Karinskog mora u koje utječu Karišnica i Bijela.

Bašćica je duga 19,5 km, a površina slivne zone je 69². Na njoj su i dva umjetna jezera (Vlacine i Grabovac) izgrađena za potrebe natapanja poljoprivrednih površina. Novigradska Draga dužine oko 11 km s Mošunjom (duga oko 10 km), ima slivnu zonu površine oko 58 km&sup2, ali su tokovi slabi i gube vodu u brojnim ponorima, tako da vode rijetko dopiru do mora u samom Novigradu.

Samo Novsko ždrilo vrlo je strmo usječeno u vapnence krškog poda pa se često naziva kanjonom, jer se radi o duboko usječenom klancu tj. sutjesci. Ovaj tjesnac nastao je dugotrajnom riječnom erozijom Zrmanje u doba nakon sto je, otprilike prije 40.000 godina ta rijeka skrenula svoj tok prema zapadu (prije je otjecala ka Krki) i kada je imala znatno veću snagu nego danas, a morska obala se nalazila znatno dalje od današnje. Izdizanjem morske razine zbog otapanja leda na polovima i visokim planinama nakon prestanka posljednjeg ledenog doba, potopljeno je ne samo ovo ždrilo nego i cio Velebitski kanal i Sjeverni Jadran.

Nagibi padina u ždrilu dostižu i 60°, a nisu rijetki pojedini gotovo potpuno okomiti odsjeci. Kolebanja temperatura mora u zaljevu su znatna zbog dotoka hladne vode zimi i jakog zagrijavanja ljeti, pa dosežu i do 22°C na oko 5 m dubine. Za jakih zimskih hladnoća površina mora zna i zalediti, pa i u cjelokupnoj površini.

Slanoća Novigradskog mora je manja nego otvorena Jadrana i povećava se s dubinom jer se zaslađena voda, specifično lakša, drži površinskog sloja. Salinitet na površini varira između 1,46‰ i 35,77‰, a u dubljim slojevima između 35‰ i 38‰. Zbog veće količine različitih mineralnih soli (silikati), prozirnost obično nije veća od 5 m.

Novigradsko more je i dragocjen izvor hrane. Postoje prirodni preduvjeti za rast pojedinih školjaka i zadržavanje ribe. Umjetan uzgoj dosad nije dao većih rezultata jer očigledno nisu uzeti u obzir svi prirodni i društveni činitelji koji utječu na složenu životnu ravnotežu u ovom moru.

Negativni utjecaj nekadašnje tvornice glinice kod Obrovca, buka današnjih glisera i brodova, otpadne vode, prenaglašena izgradnja uz same obale itd., prijetnja su biološkoj ravnoteži u donjem toku Zrmanje i Novigradskom moru, pa se obnovi i očuvanju ovog bisera Jadrana mora posvetiti pojačana pažnja i briga kako ne bi došlo do promjena koje bi mogle bitno devastirati sam akvatorij, a time pogoršati i uvjete života ljudi na njegovim obalama.

Spomenici i znamenitosti

Tvrđava u Novigradu

Paklenica  Novigrad

Novigradska riva


Sakralni objekti

U tvrđavi se danas nalaze ostaci kapele Sv. Barbare.
Na ulazu u luku nalazi se crkvica sv. Nikole iz 1800. godine.
Izvan gradskih zidina nalazi se srednjovjekovna crkva sv. Kate s ostacima benediktinskog i franjevačkog samostana.
Unutar zidina 1500. g. sagrađena je na starijim temeljima crkva sv. Marije pretvorena u školu krajem 19. st., nakon sto je izvan zidina sagrađena nova župna crkva.
Crkva Sv. Martina u Pridragi. U župnoj crkvi čuva se “Paško zvono” koje su Pažani 1587. darovali Novigradu.
U istoj crkvi nalazi se zavjetni kip Gospe od sedam žalosti iz 16. st. koji se posebno štuje.

Najnovije obavijesti

Odluka

O sufinanciranju katastarske izmjere i obnove zemljišnih knjiga na području Općine Novigrad za k.o. Pridraga

Pogledaj detalje…

Obavijest mještanima Općine Novigrad

zainteresiranim za nabavu sadnog materijala

Datum objave, 23.12.2020.

Pogledaj detalje…

Izvješće

o javnoj raspravi o prijedlogu izmjena i dopuna DPU Novo naselje Paljuv

Datum objave, 28.10.2020.
Pogledaj detalje…

Izvješće

o javnoj raspravi o prijedlogu izmjena i dopuna UPU Paljuv – zapad

Datum objave, 28.10.2020.
Pogledaj detalje…

Javna rasprava

o prijedlogu II. izmjena i dopuna UPU Crnopalj

Datum objave, 20.10.2020.
Objava…
Pogledaj detalje…

KONTAKT I ADRESA

Joso Klapan
Načelnik

    OPĆINA NOVIGRAD

Trg kralja Tomislava 1
23312 Novigrad

Tel.  023 / 375 004
Fax   023 / 375 149

E-mail
pisarnica@opcina-novigrad.hr
racunovodstvo@opcina-novigrad.hr
komunalno@opcina-novigrad.hr

« (Previous Post)
(Next Post) »


Comments are Closed

© 2025: Business tourist guide | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress