OPĆINA OREBIĆ

Orebić je naselje i općina u Hrvatskoj, na poluotoku Pelješcu u Dubrovačko-neretvanskoj županiji.

Općina Orebić zbog koronavirusa do daljnjega ne prima stranke :: HRT – Radio Dubrovnik

NASELJA

Donja Banda, Kućište, Kuna Pelješka, Lovište, Nakovanj, Orebić, Oskorušno, Pijavičino, Podgorje, Podobuče, Potomje, Stankovići, Trstenik, Viganj.

Spomenici i znamenitosti

Na području općine Orebić nalazi se preko 40 crkava i kapela što svjedoči o katoličkoj tradiciji u ovom kraju. Na samom vrhu Pelješca, na 961 m visine nalaze se ostaci crkve sv. Ilije proroka. Spominje se u vizitacijji stonske biskupije br. 10 iz 2. srpnja 1621. Danas su od nje ostali samo temelji. Napuštena je tijekom 19. stoljeća vjerojatno zbog oštećenja zbog gromova ali je tijekom 19. i 20. bila odredištem hodočasnika i izletnika te povremeno služila za vršenje misa. Tijekom 2. sv. rata je najteže oštećena kad je u njenoj blizini sagrađeno više njemačkih bitnica, a poslije rata vandalizmom izletnika i nebrigom vlasti. U izletničkoj kućici blizu vrha nalazi se obezglavljeni barokni kip sv. Ilije Proroka iz 17. stoljeća. Na njemu stoji natpis na latinskom jeziku: “OBSCERO DOMINE, TOLLE ANIMAM MEAM” (Obazri se gospodine i primi dušu moju). Sam vrh na kojem se nalazi crkvica je tromeđa katastarskih općina i nalazi se na granici općina Orebić i Trpanj.

U sklopu općine Orebić nalazi se 17 katoličkih groblja. Kao spomen na borbu protiv talijanskih okupatora u drugom svjetskom ratu diljem općine se nalaze i brojni spomenici partizanskim borcima i žrtvama okupatora.

U samom naselju Orebić je postavljeno 7 fontana iz 19. stoljeća. Neorenesansne fontane su postavljene 1880. godine, kada je kroz mjesto izgrađen vodovod. Pelješac je dobio novi vodovod (Neretva) tek 80-tih godina 20.stoljeća. Kuće su obavezno imale, a neke i danas imaju cisterne, tj. vodospremnike. Stari vodovod još i danas funkcionira te zna priskočiti u pomoć kada nestane opskrbe sa kopna. Izvan samog naselja Orebić je na brdu smješten samostan Gospe od anđela sa vidikovcem koji je u doba Dubrovačke republike služio i kao osmatračnica. S vidikovca se pruža pogled na cijeli Pelješki kanal arhipelag od oko 20-tak otočića koji se nalaze između Pelješca i Korčule. Najznačajniji je otočić Badija na kojem se nalazi samostan. Nedaleko od samostana nalaze se sela Bilopolje i Žukovac. U njimu živi nekolicina stanovnika. Tu se nalazi nekolika ruševine starih velikih vlastelinskih kuća iz 19.stoljeća.

Dubrovački - #Općina Orebić i Trpanj

Kultura

Pomorski muzej u Orebiću

Pomorski muzej Orebić - 'Najbolje u Hrvatskoj 2014. - izabrali građani
Narodna knjižnica u Orebiću

Informacije | Knjižnica Orebić
Galerija slika u Orebiću

Muzej franjevačkog samostana

Franjevačka provincija Sv. Jeronima u Dalmaciji i Istri | Orebić (poluotok Pelješac)

O Općini Orebić

Općina Orebić teritorijalno je najveća općina na poluotoku Pelješcu.

Smjestila se na jugozapadnom dijelu poluotoka na površini od 113,13 m2 (prema popisu stanovništva iz 2011. godine broji 4104 stanovnika). S južne strane oplakuju je pelješki, korčulanski i mljetski kanal, a sa sjeverne strane brani je masiv Sv. Ilije (961m) na čijim se obroncima nižu naselja s Orebićem, kao sjedištem bogate kapetanske tradicije.

Gospodarski resursi Općine Orebić već su tradicionalno okrenuti vinogradarstvu, maslinarstvu, pomorstvu i turizmu.

Razvedena obala, duge pješćane plaže i topla klima idealni su uvijeti za razvoj turizma i stvaranja turističke mikroregije koja svojim prirodnim specifičnostima i kulturno povijesnim nasljeđem predstavlja osnovu za održivi razvoj kraja kroz turizam, kao osnovu pokretača ostalih djelatnosti općine.

Strme padine nagnute prema moru, ljudskom rukom pretvorene su u terasaste vinograde jedinstvene na području Republike Hrvatske (Postup, Dingač), plodna kraška dolina u unutrašnjosti općine idealni su resursi za proizvodnju grožđa i vina koji su osnovni poljoprivredni resurs općine Orebić i jamstvo ekonomske isplativosti života na poluotoku i ostanka mladih u ruralnim sredinama.

Po svom zemljopisnom položaju Općina Orebić ima vrlo pogodne zemljišno-klimatske

uvjete za uzgoj maslina. Masline se uzgajaju već stoljećima. Marljivi maslinari veliku pozornost posvećuju uzgoju maslina te proizvodnji ekstra djevičanskog ulja, koje je po svojoj iznimnoj kvaliteti prepoznato širom svijeta.

Okrenutost prema moru i pomorstvu tradicijski je vezano za stanovništvo Općine Orebić.

Stanovnici općine okretanjem prema moru i danas osiguravaju svoj gospodarski opstanak na rodnoj grudi, nastavljajući put svojih predaka koji su stoljećima preko dodira sa širokim svijetom i sticanjem materijalnog dobitka ujedno ostvarivali civilizacijski uspon svoga zavičaja.

NAJNOVIJE VIJESTI

Službene objave, natječaji i javni pozivi

« (Previous Post)


Comments are Closed

© 2024: Business tourist guide | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress