OPĆINA PODBABLJE

Podbablje je općina u Hrvatskoj, u Splitsko-dalmatinskoj županiji.

Prema teritorijanom ustrojstvu mjesto je oduvijek pripadalo općini/kotaru Imotski. Teritorijanom podjelom kojom je izvršeno novo ustrojstvo Republike Hrvatske od travnja 1993.godine utemeljena je nova općina Podbablje u čijem je sastavu Drum kao prirodno središte općine. Uz Drum u sastav općine još spadaju i okolna mjesta: Grubine, Kamenmost, Hršćevani, Podbablje Gornje, Ivanbegovina, Poljica i Krivodol. Do 2005.godine ovo mjesto bilo je i administrativni centar općine Podbablje, no prelaskom ureda općine na vojarnu na Kamenmostu taj status je izgubljen. Ovo mjesto pripada i Rimokatoličkoj župi sv. Luke EV.- Podbablje osnosno Splitsko-makarskoj nadbiskupiji i Franjevačkoj provinciji Presvetog Otkupitelja-Split , a župa obuhvaća još i Grubine, Kamenmost, Hršćevane i Podbablje Gornje, a budući da se u Drumu nalazi i Župni ured ovo je vjersko središte cijele župe. Danas u Drumu živi 684 stanovnika.

Drum

U kamenitoj i kršnoj Dalmatinskoj zagori točnije u Imotskoj krajini koja zauzima zapadni dio Zabiokovskog kraja od grebena Biokova do granice sa susjednom Bosnom i Hercegovinom odnosno u sjeverozapadnom rubnom graničnom prostoru Splitsko- dalmatinske županije, smjestio se Drum malo i pitomo selo u kojem obitavaju vedri i pošteni ljudi. Mjesto se smjestilo na južnom obodu prostranog Imotskog polja kojim teče bistra rijeka Vrljika, hraniteljica imotskog kraja, a okružuje ga na sjeveru Kamenmost, zapadu Grubine, istoku Hršćevani, a sjeverni rub mu je omeđen najvećim vrhom brda Baba po kojem cijeli prostor, ponajprije župa i općina naziva se Podbabljem.

 

Screenshot_8

 

O ŽUPI PODBABLJE:

Župa se prostire u istoimenoj općini Splitsko-dalmatinske županije na južnoj strani Imotskog polja. Ime je dobila po brdu Babi koje se izdiže iznad središnjeg dijela župe. Kao i u drugim župama Imotske krajine, i tu su vidljivi tragovi života iz ilirskih vremena, o čemu svjedoče brojne gradine i gomile. Ostaci rimske naseljenosti vidljivi su na Kamenmostu. Kršćanstvo se na tom području raširili već u prvim stoljećima, o čemu govore ostaci starokršćanske bazilike na Dikovači u susjednim Zmijavcima, koji su do 1988. godine pripadali župi Podbablje. Za vrijeme turske vladavine župu su pastorizirali franjevci iz svog obitavališta na izvoru rijeke Vrljike te iz samostana na Prološkom blatu, a 1562. godine dokumentirano je franjevačko prebivalište na Kamenmostu. Nakon oslobođenja od Turaka 1717. god. velika župa Podbablje, koja je obuhvaćala Runoviće, Poljica i Zmijavce, podijeljena je na više župa: 1747. godine od Podbablja se odvajaju Poljica s Krivodolom, 1748. godine Runovići ( s dijelom Zmijavaca), postaju samostalna župa, a 1988. god. dio podbabske župe pripaja se župi Zmijavci. Župi Podbablje pripadaju sela: Gornje Podbablje, Drum (Donje Podbablje), Grubine, Kamenmost i Hršćevani.

 

Screenshot_3

KONTAKT

Načelnik: Mario Ujević, dr.stom.

Kontakt: 098 968 88 84

E-mail: dr.mario.ujevic@gmail.com 

TAJNIK OPĆINE PODBABLJE:
Zoran Mustapić, dipl.iur.
Kontakt: 021/848-064
e-mail: opcina-podbablje@inet.hr 

PROČELNIK: Zoran Mustapić, dipl.iur.

DJELATNIK: Boris Glavaš, dipl.iur.

KONTAKT: 021/848-064

E-mail: opcina-podbablje@inet.hr


Comments are Closed

© 2024: Business tourist guide | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress