OPĆINA TOUNJ
Tounj je općina u Hrvatskoj, u Karlovačkoj županiji.
Tounj se nalazi na pravcu Zagreb – Senj, udaljen 90 km od Zagreba i 70 km od Senja. Tounj je malo živopisno mjesto prekrasnih pejzaža smješteno u središnjem Hrvatskom predgorju, nalazi se na rječici Tounjčici koja se nekoliko kilometara nizvodno ulijeva u rijeku Mrežnicu.
Spomenici i znamenitosti
Neistražene spilje, međusobno povezane hodnicima i podzemnim jezerima
Pećina iz koje izvire rijeka Tounjčica
Tounjski je kraj specifičnog položaja. Nalazi se na dodiru peripanonske Hrvatske i središnjeg planinskog prostora ili Gorske Hrvatske. Prometno značenje ovog prostora i njegova prijelazna obilježja posebno su naglašeni jer je zapadno od niskog Pokuplja dinarski planinski greben najuži. To je usmijeravalo migracijska kretanja i razmjenu dobara preko tog područja prema moru, odnosno panonsko – peripanonskim krajevima. Otuda i uzorci vrlo rane naseljenosti u VII. Stoljeću jer je ovo područje imalo posredničku ulogu između poljoprivrednog kontinentalnog zaleđa i Primorja. Pravci prema Senju ili prema gospodarski važnim šumama Gorskog kotara uvjetovali su razvoj karavanskih i kirijaških kretanja i suvremene prometne mreže, kao i oblikovanje kulturnog pejzaža, osobito nakon političke stabilizacije poslije prestanka osmanlijske ekspanzije.
Specifičnost položaja odrazila se i u regionalnoj pripadnosti ovog prostora. Područje bivše općine Ogulin u pravom smislu riječi je kontaktan prostor, o čemu svijedoče i državne granice, koje su ovdije izrazito „stanjile“ hrvatski državni teritorij,kao i dodir historijsko-geografskih pokrajina Korduna, Gorskog kotara i Like između kojih nema jasno utvrđenih prirodnih granica.
Točnije, Tounjski se kraj nalazi u istočnom dijelu bivše općine Ogulin. Istočnu mu granicu čini donji tok Tounjčice, zapadna granica ide brdom Krpel (Palčev vrh 402 m, Vodice440m, Bakarni 515m, Veliki Gračac 442 m),južna granica dopire do šume Brezovice, a samo sjeverna granica nije jasno prirodno definirana.
Tounjski kraj i stanovništvo tog kraja stvaranjem samostalne i suverene Hrvatske države zatražilo je na referendumu građana 1992. godine da Tounj postane općinsko središte. Naime, Tounj je bio općinsko središte do pedesetih godina prošlog stoljeća kad općinske funkcije preuzima novostvorena općina Ogulin. Novim ustrojstvom Hrvatska je dobila i novu upravno-administrativnu podijelu teritorija. Tako je i općina Ogulin podijeljena na četri nove: Josipdol, Ogulin, Plaški i Saborsko. Volja pučanstva Tounja da Tounj bude općina nije uzeta u obzir, ali će se nepravda ispraviti što je i pokazala nova inicijativa o formiranju općine Tounj gdje su donesene odluke od općinskih vlasti Josipdola i Karlovačke županije da Tounj bude nova općina. Tounj je nastao sjeverno od srednjovijekovnog grada (Thovonska-pech), a na njegov razvoj veliki su utjecaj imali izgradnja magistralne ceste (Jozefina) Karlovac-Senj te izgradnja željezničke pruge Zagreb – Rijeka što ga dobro povezuje sa ostalim dijelovina zemlje.
Impozantni dvokatni kameni most, izgrađen na mjestu gdje Jozefinska cesta prelazi preko kanjona rijeke Tounjčice, predstavlja jednu od najpoznatijih znamenitosti te simbol Tounja. Prvi kat mosta izgrađen je 1775. godine za vrijeme početka gradnje Jozefine pod nadzorom graditelja i projektanta pukovnika Vincenza Giorgia Struppija. Most je u čast austrijskog cara i hrvatskog kralja Josipa II. nazvan Josipovim mostom, a prvotni se graditelj inspirirao velebnom starorimskom arhitekturom.
U 19. stoljeću, prilikom obnove ceste 1836. godine, na postojećem mostu je pod vodstvom inženjera bojnika Josipa Kajetana Knežića dograđen i drugi kat te je time most dobio svoj konačni izgled i oblik. To je jedini dvokatni most u Hrvatskoj i ovome dijelu Europe te jedini most koji je na sebi imao kipove i spomen ploče te stoga predstavlja jedinstveni spomenik hrvatske mostogradnje.
SVE OSTALE INFORMACIJE SAZNAJTE
KONTAKT I ADRESA
- Općina Tounj Linije 3b, Tounj 47 264
- Telefon: 047 /563 003, 047/ 563 002
Comments are Closed