TURISTIČKA ZAJEDNICA GRADA BENKOVCA

Dobrodošli u Benkovac, grad bogate kulturno-povijesne baštine, idilične ruralne atmosfere i slikovitih raznovrsnih pejzaža.
Grad Benkovac je nastao na spoju plodnih polja Ravnih kotara i škrtog krša Bukovice, u okružju čak 5 Nacionalnih parkova i 3 Parka prirode. Grad se sastoji od 41 naselja u kojima živi oko 12.000 stanovnika.Veliki dio stanovništva ovog područja se i danas kao i prije bavi poljoprivredom , preradom grožđa i eksploatacijom pločastog kamena.
Iako se nalazi na istočnom rubu ravnokotarske ravnice, kao jedino gradsko naselje smatra se središtem tog područja. Vrlo dobar prometni položaj na sjecištu glavnih cestovnih pravaca pogodovao je daljnjem razvoju grada.
Ovaj gradić, srce Ravnih kotara, se po tipu naselja razlikuje od obalnih mjesta zadarskog kraja.
Na samo 15 km udaljenosti od mora Benkovac i njegova okolica skrivaju brojne bisere prirodne ljepote, kulturne i povijesne spomenike značajne za formiranje i razvoj Hrvatske države i kulture.

 

Screenshot_1

 

Screenshot_4

 

Screenshot_2

 

Screenshot_3

 

Na Hrvatskom primorju malo je tako prostranih uravnjenih i plodnih krajeva kao što su Ravni kotari, koji su se do vremena provale Turaka nazivali „Hrvati“. Prostiru se od Bukovice, Benkovca i Novigradskog mora na sjeveru do tankog priobalnog pojasa od Zadra do Skradina (ušća Krke) na jugu odnosno od zaleđa Zadra na zapadu do zaleđa Skradina na istoku. Administrativno središte je Benkovac kao jedini grad, iako se nalazi na istočnom rubu Ravnih kotara. Plodne flišne udoline s poljima i isušenim blatima smjenjuju se s krškim bilima oblikujući pitomi brežuljkasti krajolik.

 

Screenshot_7

 

Od Zrmanje koja utječe u Novigradski zaljev, sve do Ravnih kotara uzdiže se kamenita i ogoljela Bukovica, siromašan i još uvijek gospodarski  nepravedno zapostavljen kraj. Na sjeveru je omeđen rijekom Zrmanjom, na zapadu Karinskim morem, a na istoku i jugoistoku Krkom. Pretpostavlja se da je Bukovica dobila ime po nekadašnjem obilju bukove šume koja je nestala ispašom i poljodjelstvom. Po nekima naziv potječe od patuljaste biljke bukavca, koja je ovdje rasla u ogromnim količinama, a ima je i danas. Najveće naselje unutar same Bukovice su Kistanje, a na njenom sjevernom rubu se nalazi Obrovac.

 

Gastro

PDF
Ispis
E-mail
gastronomija
Malo toga može tako riječito opisati i približiti tradiciju, raznovrsnost i bogatstvo kao što to mogu okusi i mirisi ravnokotarske i bukovačke kuhinje. Sjedinjene u cijelom svom bogatstvu, bilo pod pekom ili s komina, umočene u maslinovo ulje ili zalivene crnim vinom, izvorne gastro delicije pričaju priču o nama, kulturološku priču o korijenima i pripadanju, kao istinu i dokaz naslijeđa koje obvezuje.
 Pružamo Vam jedinstvenu priliku da upoznate bogatu gastro baštinu benkovačkog kraja, da zavirite iza vratiju domaćina, da zakoračite u svijet gdje prepuštate svoja čula izazovima, biti će to praznik za oko i melem za dušu. 

 

 

Vinska priča

PDF Ispis E-mail
vinska-pricaPreko 2000 godina čovjek ovog kraja nalijeva vinovu lozu znojem i trudom, a ona mu vraća životom. Često se zbog toga kaže da vino teče žilama ovih ljudi. Loza iz koje se “rodi” vino prestala je odavno u ovom kraju biti samo poljodjelski proizvod. Od pamtivijeka vino se ovdje tretira kao “dar neba, suza matere zemlje i izvor života”.
Posjetiti benkovačko područje, a ne vidjeti čuvene vinograde i nepcima ne priuštiti zadovoljstvo kušanja vrhunskih vina jednostavno je nemoguće. Kvalitetno tlo i blagotvorno dalmatinsko sunce stoljećima rađaju najznamenitija hrvatska vina.

Seoski turizam

Spustite se s Velebita, planine gdje se bura rađa, prođite kroz kamenitu Bukovicu i plodne Ravne kotare, otkrijte skrivena bogatstva Zadarske županije. U pitoresknim selima imat ćete osjećaj kao da je vrijeme stalo, sačuvana je autentična ruralna arhitektura, još uvijek žive stari običaji i način života, kao i narodne nošnje koje nerijetko i danas nose stariji stanovnici. Istinski dašak prošlosti, koji je preživio navalu modernog života, doživljaj kojem se treba prepustiti i okusiti ga kroz jela, vino, pjesmu, ples i običaje srdačnih i gostoljubivih stanovnika, vaših domaćina koje ovdje predstavljamo…

 

Etno baština

Osim seoskog, na prostoru grada Benkovca, kroz 19. st. iznimno je bio razvijen građanski život. Nekoliko velikaških obitelji (Novakovići, Jurkovići, Katurići) donijeli su dašak Europe na prostore benkovačkog kraja.
DRUGI DIO TEKSTA II 
Urbane vile, uređenje u stilu velikih europskih gradova, opremljene luksuznim namještajem, dame u bogato ukrašenim haljinama, gospoda u odijelima ukrašavali su centar Benkovca i davali neku novu sliku benkovačkog kraja koji nije zaostajao za drugim dijelovima države. Simbioza tradicijskog, seoskog i gradskog života rezultirali su iznimnim bogatstvom etno baštine benkovačkog kraja.
Danas se nažalost, kulturna i etno baština, te stari zanati i običaji mogu vidjeti samo u muzejima i izvedbama Kulturno umjetničkih društava.

 

ZADNJI DIO TEKSTA
Zahvaljujući kulturnim institucijama poput Zavičajnog muzeja Benkovac i Turističke zajednice Grada Benkovca, te mnogobrojnim Kulturno umjetničkim društvima koji djeluju na benkovačkom prostoru, čija je primarna uloga njegovanje i očuvanje izvorne kulturne baštine i tradicijskih vrijednosti ravnokotarskog i bukovačkog kraja, etno baština benkovačkog kraja ostat će očuvana od propadanja i zaborava te će pružiti brojnim gostima mogućnost da osjete i dožive život benkovačkog čovjeka kroz povijest.
ZADNJI DIO TEKSTA II

 logo

Turistička zajednica
grada Benkovca

Ante Starčevića 2b,
Benkovac

Tel./Fax: +385 23 681 834

e-mail: tzg-benkovac@zd.t-com.hr
web: www.tz-benkovac.hr

« (Previous Post)
(Next Post) »


Comments are Closed

© 2024: Business tourist guide | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress