GRAD NIN

Nin je gradić smješten oko 15 km sjeverozapadno od Zadra. Centar drevnog grada je otočić, promjera 500 m, povezan s kopnom dvama mostovima, nastao na pješčanom sprudu nekadašnjeg ušća rječice Miljašić Jaruge u more. Sa sjeverne strane okružen je pješčanim sprudom i vikend naseljem Ždrijac, s istočne strane se nalazi solana a na južnoj i zapadnoj strani se nalazi noviji dio samog mjesta. Nin se prostire u nekoliko formiranih zona: povijesni otok, vikend naselje Ždrijac, novi dio Nina, Bilotinjak i Ninske Vodice.

Grad Nin

NASELJA:

Grbe, Nin, Ninski Stanovi, Poljica-Brig, Zaton i Žerava.

Gospodarstvo

Solana Nin
Cenmar

Spomenici i znamenitosti

Višeslavova krstionica
Crkva sv. Križa


Crkva sv. Anselma i Marcele

Crkva sv. Anselma - Turistička zajednica grada Nina
Crkva sv. Nikole u Prahuljama

Crkva sv. Nikole u Prahuljama – Zadarska nadbiskupija
Gospa od Zečeva
Condura croatica

Starohrvatski brod Condura Croatica - Turistička zajednica grada Nina
Serilia liburnica

Kultura

Muzeji
Muzej ninskih starina
Riznica župne crkve
Galerije
Galerija Višeslav
KUD Branimir Nin
SV Zadar – osnovan je u siječnju 1996. godine i ima dvije sekcije: tamburaški orkestar i mažoretkinje.

GRADSKE USTANOVE I PODUZEĆA

Komunalac Nin d.o.o.

Nin turizam d.o.o.- poduzeće za pružanje usluga u ugostiteljstvu, turizmu i usluga turističke agencije.

Dječiji vrtić „Morska vila“

vrtic2

Školsko područje podijeljeno je na četiri dijela:

Matična škola u Ninu od I. do VIII. razreda,
Područni odjel Vrsi od I. do VIII. razreda,
Područni odjel Zaton obuhvaća učenike od I. do IV. razreda i
Područni odjel Ninski Stanovi od I. do IV. razreda.

DVD Pljusak

Suvlasničke tvrtke:VODOVOD D.O.O., LIBURNIJA D.O.O., ČISTOĆA D.O.O., VODOVOD VIR D.O.O.

Sportska društva: BOĆARSKI KLUB GRGUR NINSKI, MNK „POLJICA BRIG“, MALONOGOMETNI KLUB “ZATON”,MALONOGOMETNI KLUB “AENONA” NIN, “SVETI NIKOLA” ZATON,MALONOGOMETNI KLUB „ŽERAVA“

Nin je jedan od najstarijih gradova na istočnoj obali Jadrana, koji baštini 3000 godina kontinuirani život. Povijesna jezgra Nina smještena je na malenom otočiću u lagunarnom okruženju koji je s kopnom povezan s dva kamena mosta. Na tom otočiću, početkom željeznog doba u 9. st. pr. Kr., ilirsko pleme Liburna utemeljilo je svoje naselje Aenonu. Ime Nina prvi put spominju grčki pisci već od 4. St. pr. Kr. u obliku Hemionoi iz zemljopisnog djela Periplus, Pseudo Skilaka. Kasnije ga grčki pisci spominju pod imenom Ainona, Rimljani Aenona, no kada ga je obnovio Enonije Torkvat, ime se piše Enona. U 10. st. bizantski car Konstantin Porfirogenet u svom djelu „De administrando imperio“ naziva ga Nona.

Povijesni razvoj starih Liburna od 9. do 1. stoljeća prije Krista najbolje i najpotpunije se može pratiti upravo u Ninu gdje je otkriven najveći broj liburnskih grobova i materijalnih ostataka po kojima se može pratiti cijeli razvoj liburnske kulture.

Grad je živio od proizvodnje soli, trgovine i raznih obrta. I upravo radi trgovine sagrađena je velika luka (koja se danas nalazi na području Turističkog naselja Zaton). Obnavljaju se zidine, grade se mostovi, vrata s kulama i gradski akvedukt. Unutar grada uređuju se i popločavaju ulice, određuju se dvije glavne prometne komunikacije. Pojedine kuće osobito one u blizini Foruma, odlikuju se raskošnim mozaicima i freskama. Najznačajniji kompleks iz rimskog vremena je Forum s kapitolijem, na kojem se nalazio monumentalni hram, koji je po veličini najveći na istočnoj obali Jadrana. S Foruma Enone potječe sedam pronađenih statua rimskih imperatora nadnaravne veličine, od kojih četiri kipa, Cezar te tri cara August, Tiberije i Neron/Kaligula, danas čine okosnicu antičke zbirke Arheološkog muzeja u Zadru, a spadaju u red najboljih umjetničkih djela te vrste u svijetu. Ostaci materijalne kulture u rimsko vrijeme svjedoče o vrlo visokom stupnju življenja u Enoni.

Dolaskom Hrvata na ove prostore tijekom 7. i 8. stoljeća, Nin postaje njihovo prvo političko, kulturno, administrativno i vjersko središte. O vremenu naseljavanja Hrvata najvećim dijelom govore nalazi iz dosad najveće pronađene nekropole ranog hrvatskog horizonta Nin-Ždrijac s istraženih gotovo 400 grobova. Druge dvije ninske nekropole su Nin-Materize i Nin-sv. Križ. Veliku ulogu u pokrštavanju Hrvata odigrali su Franci (Karolinzi), s kojima su došli i ninski sveci zaštitnici sv. Anselmo, sv. Ambroz i sv. Marcela. Najstariji spomenik koji svjedoči o pokrštavanju Hrvata je krsni zdenac kneza Višeslava iz Nina (oko 800. godine) koji se nalazio u kompleksu župne crkve sv. Anselma u Ninu a spada među najznačajnije spomenike naše nacionalne povijesti.

Od 1903. do 1909. godine vrši se asanacija rječice Jaruge, kanalizira se njeno ušće i premješta istočnije od samog grada (otoka).
Stanovništvo se vraća, a grad se pokušava ekonomski ojačati jer je riješen najveći problem stanovanja u gradu.
Kraljevina Jugoslavija kao niti SFRJ nisu pridonijele daljnjem razvoju i obnovi grada, tako da su njegovi brojni potencijali godinama ostali neiskorišteni.

Nakon osamostaljenja Hrvatske, odlukom Hrvatskog sabora, Ninu je 1997. godine zbog osobite povijesne važnosti vraćen status grada, U posljednjem desetljeću započinje silovit kulturni i gospodarski razvoj ovog bisera nacionalne povijesti.

Sve preostale informacije saznajte OVDJE.

Grad Nin – Službene web stranice grada Nina

KONTAKT I ADRESA

Višeslavov trg 1, 23 232 Nin
Email: gradonacelnik@grad-nin.hr
Tel: 023-265-420
Fax: 023-265-419

« (Previous Post)
(Next Post) »


Comments are Closed

© 2025: Poslovni turistički vodič | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress