OPĆINA KOSTRENA
Kostrena je staro popularno primorsko mjesto, prvi puta spomenuto početkom 15. stoljeća. Prvu općinsku samostalnost stekla je 1874. godine, ali ju je vrlo kratko zadržala, svega dvije godine. Podijeljena je na dva dijela, Sv. Luciju i Sv. Barbaru, prema imenima dviju crkava koje postoje na njezinom području.
Kostrena je smještena u neposrednoj blizini grada Rijeke, uokvirena uvalom Martinšćica i Bakarskim zaljevom. Kostrenski poluotok dužine je nekih 10 kilometara i blago se spušta prema morskoj obali. Cijelom njegovom dužinom smještene su predivne plaže koje tijekom ljeta posjećuje na tisuće kupača. Najpoznatije i najposjećenije su one u uvali Žurkovo, zatim Smokvinovo, Svežanj, Spužvina, Podražica, Nova voda i Perilo.
Kostrena se sastoji od dvadesetak naselja, od kojih su mnoga dobivala imena prema obiteljima, a danas najviše stanovnika broje Vrh Martinšćice, Glavani, Sv. Lucija, Rožmanići,Doričići i Paveki.
Karakteristično krško područje s mediteranskim biljem i poznatim kostrenskim gromačama, te blaga klima koja ponekad popusti pred jakim naletima bure, obilježja su ovoga kraja.
U elementu mora sastoji se čitav život Kostrene i Kostrenjana, pa time i njihovo suštinsko opredjeljenje, a to je otkako se Kostrena povijesno pamti pomorstvo. Kostrena je diljem svijeta imala poznate kapetane, pa je tako kapetan Pavao Randić prvi preplovio Sueski kanal uoči njegova otvaranja. Erazmo Bernard Tićac sudjelovao je kao glavni projektant u stvaranju prvog trgovačkog broda na atomski pogon «Savanah». Slavi i hrabrosti naših pomoraca doprinos je dao i Kuzma Franelić sudjelujući u spašavanju brodolomaca s broda “Titanic”. Uz poznate kapetane i vrlo cijenjene brodograditelje, u drugoj polovici 19. st, brodovlasnici iz Kostrene sv. Barbare posjedovali su 20 brodova, a u njih 48 imali udjela, dok su istovremeno brodovlasnici iz Kostrene sv. Lucije u posjedu imali 13 brodova i udio u 31 brodu. Ali nažalost, u to doba preko 200 kostrenskih pomoraca otplovilo je u srce tame velikog plavetnila.
NASELJA:
Doričići
Dujmići
Glavani
Kostrena Sveta Barbara
Kostrena Sveta Lucija
Maračići
Martinšćica
Paveki
Perovići
Plešići
Randići
Rožići
Rožmanići
Šodići
Šoići
Urinj
Vrh Martinšćice
Žuknica
Žurkovo
Kultura
Udruge
- Katedra čakavskog sabora Kostrena
- Bratovština Sv. Nikole
- Udruga Narodne čitaonice Kostrena
- Udruga pomorskih kapetana Kostrene
- Klapa Kamik (www.klapakamik.com)
- Klapa Trabakul
- Likovna udruga Veli Pinel
- Udruga za kreativno stvaralaštvo Vali
- Karnevalska grupa Špažićari
- Udruga A.NA.NAS.
- Udruga antifašističkih boraca i antifašista Općine Kostrena
- Udruga umirovljenika – podružnica Kostrena
- UDVDR RH – ogranak Kostrena
POSLJEDNJE NOVOSTI
Aktualna epidemiološka situacija u Kostreni
Štedljiva javna rasvjeta od Plešića do Randića
Kostrena i u 2021. godini zadržala brojne nadstandarde
Obavijest o isključenju vode na području Kostrene 12. 2. 2021.
Način provođenja sportskih aktivnosti nakon djelomičnog popuštanja epidemioloških mjera
Dan crvenih haljina, #nosicrveno za žene!
Uzorkovanje lavandina u Rasadniku
Dnevni red 40. sjednice Općinskog vijeća
Obavijest o sanaciji dijela obalnog puta
KONTAKT I ADRESA:
Adresa: Sv. Lucija 38
Tel: 051/ 209 000
Fax: 051/ 289 400
E-mail: kostrena@kostrena.hr
Comments are Closed