OPĆINA LOVRAN

Lovran je ime dobio po lovoru koji u izobilju samoniklo raste u njegovoj okolici.[1]

Staro antičko ime Lovrana bilo je Lauriana, što u prijevodu jednostavno znači “grad lovora”. Naziv je ostao i za vrijeme raznih vladavina i nije se promijenio.

Slikovni rezultat za općina lovran

Smješten na istočnoj obali Istre, odnosno na zapadnoj obali Kvarnerskog zaljeva; u podnožju južnih padina brda Knezgrad (612m) i Lužinski breg (624m) koji pripadaju obroncima planine Učke. Udaljen je 6 km od Opatije i 21 km od Rijeke.

Klima je mediteranska s prosječno 269 sunčanih dana godišnje. Prosječna temperatura u siječnju 4,7°C. Prosječna temperatura u srpnju 22,1°C.

Graniči s tri JLS : Opatija, Mošćenička Draga i Lupoglav.

Gospodarstvo

Prvenstveno turizam i ugostiteljstvo. U manjoj mjeri ribarstvo, malo poduzetništvo i uslužne djelatnosti. Većina radnog stanovništva zaposlena je u susjednom gradu Rijeci i Opatiji.

Turizam

Posljednjih sto godina Lovran se okrenuo turizmu, najprije kao zimovalište i lječilište visokih krugova Austro-Ugarske monarhije, a danas kao mjesto za odmor koje privlači turiste tijekom cijele godine. Iz vremena početka turizma potječe i čitav niz prelijepih secesijskih vila, koje su sagrađene na prijelazu 19. u 20. stoljeće, na obalnom pojasu sjeverno i južno od stare gradske jezgre, a od kojih se neke ubrajaju u sam vrh svjetske graditeljske baštine.

Lovran danas privlači turiste tijekom cijele godine i pruža smještaj u brojnim hotelima, pansionima i privatnom smještaju. Turisti se mogu odmarati na brojnim terasama ili uživati sunčajući se i kupajući se na jednom od dva gradska kupališta ili na malim šljunkovitim plažama smještenim u brojnim uvalama. Mogu uživati u šetnji jedinstvenom šetnicom, popularni lungomare, koja se u dužini od 12 km pruža od Lovrana do Voloskog i pruža jedinstven doživljaj gdje stogodišnji hrastovi svojim granama gotovo dodiruju površinu mora. Ljubitelji planinarenja mogu slijediti neku od planinarskih ruta koje iz Lovrana ili Medveje vode na sam vrh Učke.

Proširenje turističke ponude osmišljeno je i organizacijom niza redovitih, već tradicionalnih manifestacija koje započinju Danima šparuga u travnju, Danima trešanja ili, kako domaći kažu, “Dani črešanj”, ljetnom sezonom koja je obogaćena brojnim izložbama, koncertima i ribarskim zabavama. A u jesen organizira se tradicionalna i izuzetno popularna “Marunada”, svečanosti “maruna”, posebne vrste pitomog kestena izuzetne kvalitete, koji se tradicionalno već stoljećima uzgaja na Lovranštini i po kojima je Lovran u prošlosti bio poznat u čitavoj Austro-Ugarskoj Monarhiji.

Spomenici i znamenitosti

Crkva sv. Jurja u Lovranu

Crkvica svetog Ivana u Starom gradu

Crkvica svetog Trojstva iznad lučice

Stari grad

Gradska kula na Trgu svetog Jurja

Istočna gradska vrata “Stubica”

Reljef svetog Jurja kako probada zmaja

Mustaćon – luneta portala

Kamena ploča u spomen posjete Saskog kralja Friedricha II. Augusta

Hotel Draga di Lovrana (Lovranska Draga) – spomenik kulture

Lovranske vile

Nekadašnje lječilište u Lovranu – Lovran spa

Park prirode Učka

Obalno šetalište Franca Josefa I. u dužini od 12 km počevši od Lovrana pa sve do kraja Voloska

Kultura

Puhački orkestar Lovran, utemeljen 1912.

Slovensko kulturno-prosvjetno društvo Snežnik

Atelje i galerija hrvatskog slikara Ivana Pessija

Izložbeni prostor galerija Laurus

Kuća lovranskega guca – galerija

Slikovni rezultat za općina lovran

Manifestacije

Saznajte sve informacije OVDJE.

KONTAKT I ADRESA:

Šetalište m. Tita 41,
51415 Lovran

TEL: +385 51 291 045
FAX: +385 51 294 862
EMAIL: opcina.lovran@ri.ht.hr

« (Previous Post)
(Next Post) »


Comments are Closed

© 2024: Poslovni turistički vodič | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress