OPĆINA POVLJANA – Pag

povljana

Povljana je smještena na uzvisini, odnosno na dodiru vapnenačkog kamenjara i plodnog polja. Proteže se na 38,57 kvadratnih kilometara. Vrlo veliki dio povljanskog prostora prekriven je poljima vinove loze. Povljana je u prošlosti bila poljoprivredno područje koje je prehranjivalo veći dio otoka Paga.

Povijest

Na području Općine Povljana na otoku Pagu razvija se život još od prapovijesnih vremena. Najstariji pronađeni predmet je jedan dio kamene sjekire iz bakreno-kamenog doba (eneolitik). Liburni ali i Rimljani ostavili su vrlo značajne tragove u prošlosti otoka Paga. Brojni su dokazi za to, a pogotovo na području Povljane.

Spomenici i znamenitosti

Crkva sv. Martina,crkva sv. Nikole,crkva Svih Svetih,župna crkva sv. Jurja

Povljana-sv.-Nikola1Povljana-sv.-Martin

 

Povljana se nalazi na južnome dijelu otoka Paga. Broji oko 800 stanovnika. To je tradicionalno poljoprivredno područje koje je stoljećima prehranjivalo gotovo cijeli otok Pag. Do velikog zaokreta dolazi sredinom 20. stoljeća kada se u Povljani počinje razvijati turizam. Povljana se urbano širi, mijenja svoj izgled i od nekadašnjeg ruralnog otočnog središta, postaje sve značajnije turističko središte. Povljana ima lijepe plaže, čisto more, od čega posebno treba spomenuti uvalu Stare Povljane koja je bogata školjkama. Stanovnici Povljane poznati su kao vrlo ljubazni i gostoljubivi.   U Povljani se, kao prvom mjestu na otoku Pagu razvio i zimski turizam. Najveća zgrada u središtu Povljane bila je lovački dom u kojem su, na poziv paških plemićkih obitelji, dolazili lovci iz raznih dijelova Europe. Prvi zapis od dolasku većeg broja turista u Povljanu datira iz 1954. godine.
Povljana je i bogato arheološko područje, s nekoliko vrlo vrijednih spomenika kulture.

Jurja Povljana - župna crkva sv. Jurja

Ornitološki rezervat Veliko Blato –  Veliko blato, pogotovo otkad je zaštićeno kao ornitološki rezervat, predstavlja pravo utočište mnogobrojnih močvarica, naročito u vrijeme njihova gniježđenja, selidbe i zimovanja. Duljina močvarnog staništa je oko 2 km i prosječna širina oko 1,2 km. Sjeverni dio je okružen trskom ( Phragmites communis ), koja je osobito lijepo razvijena na sjeveroistočnom dijelu blata.
Stručnjaci su na području Velikog blata zabilježili 143 vrste ptica, izradili Popis ( check-listu ) ptica i istaknuli najpogodnije dekade u pojedinoj sezoni za promatrače ptica, kao i vrste ptica koje u tom razdoblju promatrači mogu promatrati.  U planu je izrada prospekta o pticama na Velikom blatu.

VELIKO BLATO - ORNITOLOŠKI REZERVAT

Suhozidi

Suhozidi su upečatljiv spomenik teškog života i golemog truda ljudi našeg otoka, nastali krčenjem teško obradivih površina i vještim slaganjem. Svojim oblicima,površinom, izgledom i namjenom, jedan su od najreprezentativnijih primjera pučkog autohtonog graditeljstva. Suhozidi su podignuti kao prirodne granice između ograda, visoki dovoljno da ih ovce ne mogu preskočiti, snažni da ih bura ne može srušiti. Predstavljaju važno stanište za gmazove, ptice i male sisavce. Razveselit će vas prizor kad za vrijeme vrelog sunčanog podneva ugledate cijelo stado ovaca kako se odmara u hladu pod suhozidom. U nedostatku stabala u nepreglednom kamenjaru, suhozid je njihovo jedino utočište za predah od vrelih ljetnih temperatura. Uz suhozide pozornost privlače i ovčje nastambe tzv. torovi ili jare. Suhozidi predstavljaju važan element krajobraza i dio su bogatog kulturnog nasljeđa Hrvatske.

SUHOZIDI

Screenshot_4

OPĆINA POVLJANA

Stjepana Radića 20, 23249 Povljana

Radno vrijeme:

Radnim danom od 07:00 do 15:00 sati

Rad sa strankama:

Pon. i sri. od 09:00 do 11:00

Telefon: +385(0)23 692 800

Fax: +385(0)23 692 005

E-mail: info@povljana.hr


Comments are Closed

© 2024: Poslovni turistički vodič | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress