OPĆINA RAVNA GORA

Ravna Gora je općina u Gorskom kotaru, u Primorsko-goranskoj županiji. Smjestila se u središnjem dijelu Gorskog kotara na visoravni prosječne nadmorske visine od 775–910 metara po kojoj je navodno i dobila ime (na 825 m nadmorske visine nalazi se Crkve sv. Terezije Avilske). Cijelo je ravnogorsko polje nekoć bilo gusta šuma okružena brdima.

Točan datum nastanka Ravne Gore nije poznat: smatra se da je njen početak bio prije izgradnje Karolinske ceste i to najprije u Vrhu (dio Ravne Gore), a zatim na mjestu gdje se i danas nalazi. Mjesto je u početku imalo nekoliko kuća kroz koje je vodio običan put. Sjedište današnje Općine je u Ulici Ivana Gorana Kovačića 177. Dan Općine slavi se 15. listopada, a zaštitnica Općine je Sveta Terezija Avilska.

Slikovni rezultat za općina ravna gora

Slikovni rezultat za općina ravna gora

Ravna Gora je okružena je brežuljcima: s jedne strane Bjelolasicom, Višnjevicom i Suhim vrhom, a s druge strane Javorovom kosom i Kosicom. Površina Općine Ravna Gora iznosi 82,06 km2.

NASELJA:

Kupjak, Leskova Draga, Ravna Gora, Stari Laz, Stara Sušica i Šije.

Ravnogorci su većinom zaposleni u drvnoj industriji (obrada drva i izrada namještaja) te šumarstvu, ali bave se i poljodjelstvom, stočarstvom, građevinarstvom, trgovinom, ugostiteljstvom i raznim obrtima (autoprijevoz, pilana, kovinotokarski, cvjećarski, frizerski, pekarski itd.). U posljednje vrijeme dosta se pažnje posvećuje turizmu (naročito zimskom).

Ravnogorski govor

Povijesni razvoj Ravne Gore pridonio je razvoju ravnogorskog govora koji ima osobine kajkavskog narječja iako se u Ravnoj Gori više upotrebljava riječ “kej” nego “kaj”. Od 1819. godine Ravna Gora ima svoje vlastito narječje koje se donekle razlikovalo od slovenskog. To narječje je bilo poznato kao ravnogorsko narječje.

Ravnu Goru je moguće podijeliti na nekoliko dijelova (Stari Laz, Kosa, Novi Varoš, Stari Varoš, Vrh, Bajt i Sušica) pa se na isti način dijeli i sam ravnogorski govor. Ne govori se u svim dijelovima Ravne Gore jednako. Primjerice, u Novom Varošu govor se približava štokavskom narječju s ikavskim izgovorom, a u Starom Lazu ima i danas čakavskog narječja.

Na primjer:

za riječ “lijepa” jedni će reći “lepa”, a drugi “lipa”,
za riječ “snijeg” jedni će reći “sneh”, drugi “snih”, itd.
Smatra se da je ravnogorski govor jedno od rovtarskih (slovenskih) narječja, iako, koliko se danas zna, ravnogorski govor nije identičan ni s jednim govorom tzv. rovtarske skupine dijalekata.

Spomenici i znamenitosti

Crkva sv. Terezije Avilske u Ravnoj Gori

Frankopanski dvorac u Staroj Sušici

Kapela sv. Antuna Padovanskog u Staroj Sušici

Kapela sv. Stjepana u Starom Lazu

Crkva sv. Vida u Kupjaku

Kapelica sv. Florijana u Kosi

Kapelica sv. Roka u Šijama

Božji studenac
Božji studenac je jedan od izvora na brdu Javorova kosa (1016 mnm). Nalazi se podno planinarske kuće Javorova kosa, desetak minuta hoda, na 900 metara nadmorske visine. Stara predaja kaže da je ljekovit za oči i nije presušio niti za vrijeme najvećih suša.

Kosturnica

Kosturnica je spomenik palim borcima NOR-a (1941. – 1945.). Podignuta je 1962. godine u šumi izvan Ravne Gore, na brdu Suhi vrh. U njoj su sahranjene kosti od 33 borca narodnooslobodilačke borbe (NOB-e).

Slikovni rezultat za općina ravna gora

Manifestacije

Festival starina “Iz bakine škrinjice”
Cilj manifestacije je očuvati od zaborava stare goranske običaje, tradiciju i upoznati nove naraštaje sa životom njihovih dalekih predaka.
Ljeto u planini
Panfest
Panfest je festival na kojem nastupaju pjevački zborovi s područja Primorsko – goranske županije i cijele Hrvatske, puhački orkestar, harmonikaši, tamburaši, ravnogorski kantautori itd. Festival se održava u dubokoj šumi kod lovačke kuće.
Hodočašće na Božji studenac
Godišnje okupljanje zadnje nedjelje u srpnju kod planinarske kuće Javorova kosa i molitva na izvoru “Božji studenac”.
Ravnogorski plodovi gorja
Raznoliki turistički događaji koji se odvijaju od svibnja do listopada i nude spoznaju života u skladu s prirodom. To je rekreativno – edukativni turizam, a posebna pozornost pridaje se domaćoj gastro ponudi, poslasticama od šumskih plodova te obilazak Ravnogorskog planinarskog puta, biciklističkih staza na području Gorskog kotara te kraćih šetnica.
Manifestacija se temelji na zrenju pojedinih plodova (đurđica, smreke, bazge, borovnica, malina, gljiva,…) tijekom godine. Goste se nastoji upoznati s ljekovitošću pojedinih plodova, dati im priliku da kušaju te poslastice te im omogućiti uživanje u druženjima s prirodom i u prirodi.
Festival komorne glazbe
Festival komorne glazbe početkom rujna okuplja svjetski renomirane glazbenike komorne glazbe iz Europe i svijeta. Festival se održava od 2004. godine.
Noćna utrka u skijaškom trčanju
Noćna utrka u skijaškom trčanju namijenjena je aktivnim natjecateljima u skijaškom trčanju ali i rekreativcima. Staza je osvijetljena bakljama.

Slikovni rezultat za općina ravna gora

POSLJEDNJE NOVOSTI

Tvrtka Lokvarka d.o.o. iz Lokava novi je koncesionar za obavljanje dimnjačarskih poslova na području Općine Ravna Gora

Humanitarna akcija za Dječji vrtić „Petrinjčica“ iz potresom pogođene Petrinje

Prijava projekta „Modernizacija sustava javne rasvjete u Općini Ravna Gora“ na poziv MRRFEU – a za financiranje projekata prema Programu podrške brdsko – planinskim područjima

Prijava projekta „Bolja budućnost – moja budućnost!“ – faza II. na natječaj Ministarstva rada i mirovinskoga sustava – Zaželi – Program zapošljavanja žena – faza II.

Sklopljen Ugovor s Ministarstvom turizma i sporta o sufinanciranju provedbe projekta „Opremanje i uređenje nogometnog igrališta u Ravnoj Gori“

KONTAKT I ADRESA

Tel: 051/829 450

Fax: 051/829 460

Adresa: Ivana Gorana Kovačića 177, 51314 Ravna Gora

E-mail: opcina-ravna-gora@ri.t-com.hr

« (Previous Post)
(Next Post) »


Comments are Closed

© 2024: Poslovni turistički vodič | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress