OPĆINA SIRAČ
Sirač je smješten na prostoru gdje rijeka Bijela i Pakra izlaze iz planinskih masiva Papuka i Ravne gore i gdje se potok Željnjak ulijeva u rijeku Bijelu. Taj prostor je od davnina vrlo povoljan za nastanak, razvoj i život naselja jer je dolina rijeke Bijele pogodna za izgradnju prometnica daleko u planinsku unutrašnjost bogatu vodom, šumom i kamenom.
Sirač se nalazi na nadmorskoj visini od 161 m. Sa svojom površinom koja je 5,37% površine Bjelovarsko-bilogorske županije i brojem stanovnika koji je 1,91% stanovništva Bjelovarsko-bilogorske županije, Općina Sirač je općina prosječne veličine na području Županije.
Naselja:
Sirać
Barica
Miljanovac
Kip
Šibovac
Bijela
Pakrani
Donji Borki
Gornji Borki
Saznajte više
Općina Sirač formirana je 29. 12. 1992. godine donošenjem Zakona o područjima županija, gradova i općina u Republici Hrvatskoj (“Narodne novine” broj 90/92). Sjedište Općine je u naselju Sirač, a mjesna samouprava je organizirana kroz 11 mjesnih odbora u 9 naselja (naselje Sirač ima tri mjesna odbora).
TURIZAM, LOVNI I SEOSKI TURIZAM
Općina Sirač nema znamenitosti koje bi je izdvajale od ostalih područja Bjelovarsko-bilogorske županije. Kombinaciju raznih vidova moguće turističke ponude, osim samostalnog osmišljavanja, prezentacije i organiziranja, potrebno je integrirati u Županijski strateški marketinški plan razvitka turizma, s ciljem dobitka jedinstvenog turističkog proizvoda vrijednog ozbiljnije turističke ponude.
Na razvoj bilo kojeg od navedenih vidova turističke ponude svakako najviše utječe blizina grada Daruvara. Županijskim planom Daruvar je predviđen kao središte razvoja turizma Bjelovarsko-bilogorske županije. Osim velikih mogućnosti ponude različitih vidova turizma, Daruvar nudi i veće smještajne kapacitete kojih u Općini Sirač momentalno nema.
Lovni turizam zauzima posebno mjesto u globalnoj turističkoj ponudi (koja je jedan od strateških pravaca razvoja Hrvatske) i temeljni je potencijal razvoja kontinentalnog turizma zbog iznimno bogatih lovišta s brojnim vrstama visoke i niske divljači.
Lovstvo je osim kao gospodarsku granu, potrebno gledati i kao vrstu sporta, rekreacije, hobija, te načina efikasne zaštite okoliša. Sve su to temelji na kojima se bazira razvoj lovnog turizma.
Lovstvo i lovni turizam planskim gospodarenjem fondovima divljači, uređenjem lovišta te reguliranjem brojnog stanja nezaštićenih vrsta divljači, doprinose zaštiti čovjekove okoline, te uspostavljanju biološke ravnoteže. Lovni turizam je također i ekološki, uravnotežen s prirodom, odgovoran, kvalitetan, autentičan, ambijentalan, elitan, ekskluzivan, edukativan. Uz sve navedeno ne dovodi do propadanja i iscrpljivanja prirodnih resursa, tako da ispunjava sve zahtjeve održivog ili razumnog gospodarenja.
Sve veći interes za lovni turizam proizlazi upravo iz njegovog ekonomskog značenja. Veliki ekonomski efekti lovnog turizma proizlaze iz činjenice da je lovni turizam takva vrsta i oblik turizma kojom se mogu ekonomski iskoristiti i optimalno valorizirati prirodne prednosti nekog kraja.
Lovni turizam na području Općine Sirač nije razvijen u skladu sa resursnim mogućnostima. Marketinška ponuda lovačkih udruga i cjelokupni prateći program koji treba pružiti lovcu-turistu su nedovoljni.
Na području Općine ne postoji lovački dom ili objekt sličnih karakteristika i namjene koji bi ugostio lovca-turistu i pružio mu prenoćište kod višednevnog odvijanja lova. Lovci trenutačno imaju prostor u najmu pored vatrogasnog doma u Siraču. Prostor nije kupljen jer još nije na prodaju. Ukoliko ne dođe do kupnje spomenutog prostora, solucije su lovačka kuća u Gajevoj ulici ili izgradnja nove lovačke kuće.
U proteklih 20 godina lovni je turizam na području Općine, kao i na području cijele Županije, bio važna gospodarska grana, ali je zbog navedenih problema i izostanka osmišljene i adekvatne razvojne strategije njegov brži razvoj izostao.
Seoski turizam, seljački turizam, turizam na seljačkom gospodarstvu ili ruralni turizam na ovom području nije razvijen.
Slikovita sela i očuvani okoliš bogatih šuma, polja, vinograda i voćnjaka, daju dobar preduvjet području Općine Sirač, za razvoj seoskog turizma, u smislu poželjnih, pratećih sadržaja (prepoznatljiva eko-enogastronomska ponuda, prikaz i uključivanje posjetioca u svakodnevnicu života na imanju, mogućnost noćenja), uz ostale vidove turističke ponude.
Seoski turizam, uz adekvatan razvoj ostalih vidova turističke ponude, može postati značajan izvor dodatne zarade za stanovništvo ovog područja. Samim tim otvaraju se nova radna mjesta, ulaže se u infrastrukturu sela, pomaže očuvanju tradicije, a zaustavlja se i iseljenje mladih.
KONTAKT I ADRESA
Općina Sirač
Stjepana Radića 120/1
43451 Sirač
Telefon: +385 43 675-250
Fax : +385 43 675-259
E-mail: opcina@sirac.hr
Radno vrijeme:
7.00 – 15.00 sati
Pauza: 10.00 – 10.30 sati
Comments are Closed