Područje općine Viškovo smješteno je sjeverozapadno od Rijeke na površini od svega 20-tak kvadratnih kilometara. Blizina Rijeke, Opatije, graničnog prijelaza sa Slovenijom, ljepote prirode i pogodnosti življenja u malom mjestu obilježja su koja ovaj kraj čine sve privlačnijim.
Općina Viškovo osnovana je 15. travnja 1993. godine. Jedna je od jedinica lokalne samouprave Primorsko-goranske županije, koje su iz bivše Općine Rijeka osnovane dvije godine nakon proglašenja samostalne Republike Hrvatske. Prilikom osnivanja Općine područje ima 6 918 stanovnika, da bi 2002. godine taj broj porastao preko 9 200 stanovnika.
Viškovo je danas upotpunjeno svim sadržajima neophodnim suvremenom načinu življenja i poslovanja. U središtu mjesta nalaze se: crkva, škola, dječji vrtić, pošta, zdravstvena stanica, ljekarna, knjižnica, banke, poslovnica FINA-e, kreditno-štedna i osiguravajuća društva, benzinska crpka te niz obrtničko-uslužnih djelatnosti.
Nekoliko je većih naselja. Naselje Marinići, četvrto je po površini, s najvećim brojem stanovnika, slijede: Viškovo, Marčelji, Saršoni, Mladenići, Sroki i Kosi.
U Viškovu se kroz Program poticanja razvoja gospodarstva privuklo veći broj tvrtki na otvaranje poslovnih prostora i pogona, te je stoga Općina Viškovo među prvim općinama s najvišim proračunskim prihodom u Primorsko-goranskoj županiji.
U 2011. godini na području Općine Viškovo djelovalo je 757 poduzetnika (436 pravnih osoba i 321 fizička osoba) što je preko 3% od ukupnog ima poduzetnika u Primorsko-goranskoj županiji. Gotovo sva poduzeća spadaju u skupinu malih poduzetnika.
Spomenici i znamenitosti
Halubajski zvončari
Župa Svetog Mateja – Viškovo
Tornica
Tornica je tipičan graditeljski element ruralnih naselja na Kvarneru. Tornica je polukružna prigradnja uz kuhinju u kojoj se nalazilo ognjište s napom, odnosno dimljakom. Ognjište je središnji prostor kućanstva pa su za kuhinju, tj. glavnu prostoriju rekli: kuća. Tu se boravilo zimi zbog grijanja, a svakodnevno se, radi zajedničkog blagovanja, okupljala obitelj. Ognjište oko ložišta ima prijaklad od kovanog željeza, katkad ukrašen viticama, žarač i drugi pribor za poticanje vatre, trinogi (tronožni podstavci za posude) i verugi (željezni lana na kojem visi neizostavni kotlić za kuhanje palente, zagrijavanje vode i sl.). Tu su i gradele za pečenje ribe, zemljane zdjele, lonci, čripnje (peke) za pečenje kruha ili krumpira, bukalete (vrčevi) za vino i vodu. Ponekad se u tornici nalazi i peknjica (krušna peć).
Ustanova u kulturi „Ivan Matetić Ronjgov“ stasala je iz Kulturno-prosvjetnog društva „Ivan Matetić Ronjgov“, a utemeljena je 1994. godine odlukom Skupštine Primorsko goranske županije. Smještena u Ronjgima, Viškovo, Ustanova djeluje s ciljem očuvanja kulturne baštine, autohtonog folklora te oživljavanja običaja halubajskog kraja. Program i aktivnosti Ustanove obuhvaćaju nekoliko segmenata kulturnih djelatnost.
Narod Halubja sačuvao je najdulje svoje stare običaje i domaće čakavsko narječje, pa je stoga izrazito živa čakavska jezična baština. Njeguje se dijalekt, identitet, nekdanje navade i užanci (običaji) – ono što čini etnos i razlikuje ga od drugih.
Na UNESCO-voj listi nematerijalne kulturne baštine nalazi se dvoglasje tijesnih intervala koje je zapisano i usutavljeno zahvaljujući muzikologu i kompozitoru Ivanu Matetiću iz mjesta Ronjgi koji je proučavao glazbu kojom su Kastavci pratili rad i kratili vrijeme odmora.
Vijugavim suhozidima – gromačama – premrežena je cijela općina Viškovo: protežu se uz putove, razdvajaju posjede, podupiru lijehe i poput prstena ukrašavaju kaliće.
Čitaonica Halubajska zora osnovana je 1904. godine, o čemu je 26.05.1904. izvjestio list Naša sloga. U početku je bila smještetan u privatnim prostorima. Prvi svjetski rat ugasio je rad Čitaonice, ali je između dvaju ratova ponovno obnovljena. Njezin naziv nekoliko puta je promijenjen.
Osim svoje redovne djelatnosti danas je Knjižnica mala oaza kulturoloških zbivanja koja konstantno oplemenjuju naš kraj raznovrsnim radionicama, predstavljanjima knjiga, izložbama i kazališnim predstavama.
POSLJEDNJE NOVOSTI!
Radno vrijeme Općinske uprave 16.02.2021.
Upozorenje iz KD-a Vodovod i kanalizacija zbog hladnoće i niskih temperatura
Javni poziv za iskazivanje interesa za dodjelu kompostera
PRIJEDLOG UPU NASELJA VIŠKOVO N1-1
Javni natječaji za financiranje javnih potreba Općine Viškovo za 2021. godinu
Obavijest o zaprimanju zahtjeva za jednokratnu godišnju novčanu pomoć starijim osobama
Javni poziv za podnošenje prijedloga za nagrađivanje najboljih sportašica i sportaša Općine Viškovo za 2020. godinu
Obavijest – prijave za upis djece kod nove pedijatrice
KONTAKT I ADRESA
Adresa: Vozišće 3, 51216, Viškovo
Telefon: 051 503 770
E-mail službenika za informiranje:
pisarnica@opcina-viskovo.hr
gracijano.gregorovic@opcina-viskovo.hr
UREDOVNO VRIJEME OPĆINE VIŠKOVO
Poštovane mještanke i mještani,
zbog okolnosti vezanih uz bolest COVID-19 te u cilju sprječavanja širenja zaraze koronavirusom, od 13. ožujka 2020. godine, pisarnica Općine Viškovo djelomično ograničava prijem stranaka. Sukladno odluci općinske načelnice, općinska uprava neće osobno primati stranke.
Službenici općinske uprave, strankama su dostupni na sljedeće načine:
- pozivom na telefon 051/503-777 i 051/503-770
- putem elektronske pošte pisarnica@opcina-viskovo.hr.
- u situacijama koje se ne mogu riješiti telefonom ili e-mailom, stranke se moraju prethodno najaviti na telefon 051/503-770 i 051/503-777 te dogovoriti vrijeme dolaska.
Srodno
Comments are Closed