Cilj Hrvatskog lovačkog saveza je djelovanje na području lovstva koje kao gospodarska i zaštitna djelatnost očuvanja biološke i ekološke raznolikosti usklađuje odnose zasnovane na gospodarenju s divljači unutar lovišta te drugih lovnih i izvanlovnih površina Republike Hrvatske gojidbom, zaštitom, lovom i iskorištavanjem divljači, očuvanjem njezina prirodnog staništa, njegovanjem lovačke etike i običaja te zaštitom prirode i ljudskog okoliša.
Hrvatski lovački savez krovna je udruga hrvatskog lovstva koja djeluje preko županijskih lovačkih saveza i Lovačkog saveza grada Zagreba, a u svome članstvu okuplja oko 60.000 lovaca. Hrvatski lovački savez predstavlja hrvatsko lovstvo u zemlji i inozemstvu. Brine o zaštiti prirode, očuvanju, uzgoju i pravilnom lovu divljači. Provodi edukaciju za lovca, lovočuvara, ocjenjivača trofeja divljači… Izdaje lovačku iskaznicu za domaće i strane lovce…
LOVAČKI MUZEJ
Lovački muzej pruža uvid u dio prirodoslovne baštine vezan uz životinjski svijet naših krajeva. Njegova je uloga danas poučna, obrazovna i odgojna s tim što u posjetiteljima razvija osjećaj o potrebi zaštite i unaprjeđenja našeg prirodnoga bogatstva.
Posjeti djece predškolske i školske dobi pomažu izgradnji njihovih spoznaja te u oblikovanju stavova o potrebi očuvanja kako faune, tako i prirode kao cjeline.
Muzej organizirano u skupinama posjećuju djeca iz vrtića, učenici osnovnih i srednjih škola, lovci i lovački novaci, polaznici škola i fakulteta te ljubitelji prirode i svi domaći i inozemni turisti koji žele vidjeti dio sačuvane hrvatske nacionalne lovačke kulture. Muzej za organizirane skupine osigurava stručno vođenje i podrobnije upoznavanje sa zbirkama.
Ambijentalni prikaz staništa biljnog i životinjskog svijeta naših krajeva, simulacija prirodnoga krajolika, postignut je prezentacijom dijela izložaka osvijetljenim scenografijama u svojevrsnim dioramama.
Dojam lovačkoga kolorita povećavaju visokom zanatskom perfekcijom izrađene makete lovačkih čeka, hranilica i ostalih lovnotehničkih i uzgojnih objekata. Ti su izlošci ujedno i nezamjenjiva nastavna pomagala u usavršavanju lovaca i obrazovanju polaznika lovačkih škola i fakulteta.
Na dva kata Lovačkog muzeja na površini od oko 800 četvornih metara stalni je postav izložaka raspoređen prema zbirkama:
Trofeji – zbirka s više od 400 trofeja divljači;
Fosili – osteološka zbirka s više od 200 izložaka te fosilnih nalaza;
Jaja – zbirka s više od 1000 ptičjih jaja;
Sisavci i ptice – zbirka s oko 350 prepariranih životinja i ptica;
Lovačko oružje – zbirka od 52 izloška;
Lovačke značke i odličja: zbirka s više od 400 izložaka;
Inozemna zbirka preparata divljači, zvijeri i gmazova: Afrika, Azija, Kanada i Amerika.
Muzej posjeduje i zbirku netipičnih, abnormalnih i ostalih trofeja divljači iz naših staništa, koji su posebice važni u proučavanju posljedica poremećaja stanja okoliša i promjene ekološke ravnoteže.
Budući da se vrhunski trofeji divljači ne smiju otuđiti u inozemstvo, u Lovačkom se muzeju čuvaju svi oni koje je otkupila Republika Hrvatska, što je poseban dojam koji posjetitelji dugo pamte.
Tako se u muzeju čuva najjače krzno medvjeda u Hrvatskoj (državni prvak) ocijenjeno s 552,79 CIC-točaka (zlatna medalja), koje je stekao češki lovac Martin Klech 2010. godine u lovišu VII/110 Crna Gora (LD “Tetrijeb” Čabar – Gorski kotar).
SAZNAJTE SVE DODATNE INFORMACIJE
OVDJE.
E-mail: hls@hls.t-com.hr
Novi broj magazina Dobra kob za ožujak 2021.
Pretplata za 12 brojeva Dobre kobi koja dolazi na vaše adrese iznosi 200,00 kuna.
KONTAKT I ADRESA
HRVATSKI LOVAČKI SAVEZ
Vladimira Nazora 63
10 000 Zagreb, Hrvatska
Telefon +385 (0)1 48 34 560
Fax. +385 (0)1 48 34 557
Srodno
Comments are Closed