Turistička zajednica grada Knina
Kraljevski grad na sedam rijeka
Smješten nedaleko od izvora rijeke Krke, 55 km od Šibenika, na tromeđi Bosne, Like i Dalmacije, Knin je uvijek bio na križanju važnih putova između unutrašnjosti i mora. Kao najmoćniji utvrđeni grad u Dalmaciji, najslavnija prijestolnica hrvatskih kraljeva i odlična promatračnica s koje se pruža pogled na cijelu Dalmaciju, Knin je bio od velike važnosti za sve Hrvate, zbog čega se često nazivao i Kraljevskim gradom, Ključem Hrvatske te Vratima Dalmacije.
Nemojte propustiti
- kročiti na čuvenu Kninsku tvrđavu i istražiti okolno područje
- posjetiti Zvonimirove dane, povijesni sajam u sklopu kojega se oživljava srednji vijek
- vidjeti Burumska i Šarena jezera
- uživati u izvrsnim uvjetima za ekstremne sportove na veličanstvenoj planini Dinari
Gastro
Kušajte tipična jela kninskog kraja i uživajte u jednostavnoj, ali ukusnoj domaćoj kuhinji!
Gastronomija kninskog područja naginje kontinentalnoj kuhinji, baziranoj na mesnim specijalitetima. Zbog svog prirodnog položaja, gotovo netaknute prirode i riječnog bogatstva, ovo je područje poznato po dugogodišnjoj tradiciji lova i ribolova, zbog čega su divljač i riječna riba česta jela na stolovima ljudi ovog kraja. Od mesa se, često, spravljaju različiti gulaši, uz jednostavne priloge, ali se i peče. Riba se, pak, priprema na žaru.
AKTIVNI ODMOR, PONUDA:
LOV I RIBOLOV
PLANINARENJE
KANUING
JAHANJE
PRIRODNA BAŠTINA
KULTURNA BAŠTINA
Značaj Knina seže u davna vremena, u osvit civilizacije. Najranija nalazišta na kninskom Spasu datiraju iz neolitika, gdje je otkrivena i prva kultura iz bakrenog doba na širem području Dalmacije. Također, kninski Spas se smatra jedinim pravim naseljem brončanog doba na istočnom Jadranu. Knin je i jedan od najstarijih gradova u Europi, a spominje se 7. godine prije Krista kao jedan od četiri Delmatska grada. U srednjem je vijeku Knin prijestolnica hrvatskih kraljeva Svetoslava, Držislava, Dmitra Zvonimira i Petra Svačića, a tokom stoljeća zauzimali su ga Ugari, Turci, Mlečani, Francuzi, Austrijanci i Nijemci. Konačnu slobodu grad je dočekao 5. kolovoza 1995. godine, kada je oslobođen vojno redarstvenom operacijom ¨Oluja¨. U spomen na poginule hrvatske branitelje izgrađen je Spomenik hrvatske pobjede ¨Oluja 95¨.
KONTAKT I ADRESA
Dr. Franje Tuđmana 24, 22300 Knin
elektroničkom poštom: info@tz-knin.hr
Comments are Closed