TURISTIČKA ZAJEDNICA OPĆINE VIR

Screenshot_3

Vir je od Zadra udaljen 26 km, a morskim putom (do pristaništa) oko 15 NM. S kopna je spojen preko Privlačkog gaza lučkim mostom od 1976. godine, čime je Vir postao sastavnim dijelom kopna.
Na istočnom dijelu u Gazu smjestio se otočić Školjić, pokriven borovom šumom i dugačkom pješčanom plažom, koja čini posebnost. Otočić je sve do nedavno bio spojen putom s Virom i za vrijeme oseke bio njegov sastavni dio.

Screenshot_2

Otok Vir je jedan od 300 otoka i otočića Zadarskog arhipelaga, odnosno jedan od 1186 otoka i hridi u hrvatskom Jadranu. Položen je u Virskom moru u sjeverozapadnom dijelu Dalmacije. Dvadeseti je po veličini među hrvaskim otocima, a osmi u Zadarskom arhipelagu. Nastavlja se na Privlački poluotok od kojega ga rastavlja 3m dubok i 300m širok Privlački gaz. Od otoka Paga na sjeveroistoku dijeli ga 0,7 nautičkih milja kanal Nove Povljane.
Od sjevera prema zapadu i jugu okružene je otocima: Pagom, Maunom, Planikom, Olibom, Istom, Molatom, Sestrunjem, Rivnjom i Ugljanom. Ima površinu 22,38 km , dužinu 10,12 km i najveću širinu 4,25 km. Obalna linija mu je 31,43 km. Zbog povoljnih dubina u Virskom moru, uz Vir vode važni pomorski putovi prema Rijeci, Italiji, Zadru i Jugu Hrvatske. Zbog tih morskih putova na zapadnom dijelu otoka podignut je svjetionik. Kroz kanal Nove povljane za veće, a kroz Gaz za manje brodove, morski put vodi kroz Ninski i Ljubački zaljev i Ljubačka vrata (Forticu) u Velebitski kanal.

Screenshot_4                               Screenshot_5

Položaj otoka Vira u centru Jadrana i veza s kopnom (otok koji više nije otok), razvedenost obale i nadasve zdrava mediteranska klima, bitne su pretpostavke i prednosti ovog otoka u turističkom razvoju. Klimatska obilježja od velikog su značaja za naseljenost i izgled nekog prostora. Vir spada u područje pravog mediterana.
Broj sunčanih sati godišnje iznosi 2450, skoro 300 sunčanih dana, što ga čini ugodnom destinacijom i izvan glavne sezone. Prosječna količina padalina je nešto iznad 1000 mm, neravnomjerno raspoređena, tako da u ljetnim mjesecima ima prosječno 5 do 6 dana kada se pojavi kiša, a u vrijeme glavne sezone taj broj se dvostruko smanjuje. Vjetrovi su najznačajnija klimatska karakteristika Vira.

Povijest 

Kaštelina

Na početku 16. st. na Ninskom području se javljaju Turci. U to vrijeme ovim područjem vlada Venecija. Turci gotovo 200 g. stvaraju konfliktnu zonu. Nin je porušen 1502.god. U Veneciji se raspravljalo da li porušeni Nin obnavljati ili graditi novu utvrdu na Viru.
Tek oko 120 g. poslije rasprave započinje izgradnja virske Kašteline. Izgradnja se obavljala za vrijeme vladanja venecijanskih generalnih providura za Dalmaciju:
Francesca Molina 1623.g. i Antonia Pisania 1626.g. Tome svjedoče ugrađeni grbovi njihovih familija iznad ulaznih vrata i domaće obitelji Grisogono.
Grbovi familija (lav – simbol Venecije):
– porodica MOLIN (u štitu mlinsko zlatno kolo),
– porodica MICHIEL (u štitu 3 srebrene grede, na štitu i gredama 24 zlatna bizantska novčića),
– porodica GRISOGONO (u štitu propinjajući zlatni lav okrenut udesno i inicijali D.G. – pretpostavka Dujam Grisogono)
Utvrda je građena od uslojenog zidanog kamena, klesanog u pravilne blokove, položenog u vapnenu žbuku.
Služila je pri obrani od Turaka i Uskoka, vojnim posadama venecijanske uprave i kao sklonište malobrojnom stanovništvu Vira i ninskog kraja u slućaju napada.

KONTAKT

Adresa: Put Mula b.b., 23 234 Vir

Telefon/fax.: +385  23 362 196

                        +385 23 363 468

E-pošta: tzo-vir@zd.t-com.hr

Predsjednik Turističke zajednice Općine Vir:

Kristijan Kapović

« (Previous Post)
(Next Post) »


Comments are Closed

© 2024: Poslovni turistički vodič | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress