STOMATOLOŠKA ORDINACIJA ART DENTAL DR. BILIĆ
Dr. Dragana Bilić Bajazet odrasla je u Sremskim Karlovcima. Srednjoškolsko obrazovanje je stekla u prirodno- matematičkoj gimnaziji „Jovan Jovanović Zmaj“ u Novom Sadu. 1996. godine diplomirala je na odsjeku za stomatologiju Medicinskog fakulteta u Novom Sadu, a potom zasniva radni odnos u „Domu Zdravlja Novi Sad“.
2006. godine osniva privatnu stomatološku ordinaciju Art Dental dr. Bilić sa sjedištem u centru Sremskih Karlovaca. Član je Srpskog ljekarskog društva i Komore privatnih doktora stomatologije Stomatološke komore Srbije, koja joj je izdala licencu za obavljanje stručne privatne djelatnosti. Aktivan je član brojnih edukativnih skupova u zemlji i inozemstvu u okviru kojih stiče i prati nova znanja i trendove u oblasti stomatologije.
Medicinske usluge
Liječenje bolesti usta i zuba
Rana dijagnostika karijesa igra ključnu ulogu u liječenju zuba i postavljanju zubnog punjenja odnosno plombe. U ordinaciji se vrše sve vrste liječenja promjena na desnima, kao i dijagnostika komplikacije karijesa. U radu se koriste kompozitne plombe najnovije generacije, veoma čvrste, u nijansi boje zuba.
Stomatološki pregled
Stomatološkim pregledom omogućava da na vrijeme otkrijete eventualne promjene na zubima i da redovnom oralnom higijenom zuba i usne duplje preventivno vodite računa o zdravlju zuba.
Plombiranje kompozitnim belim plombama
Bijele plombe, koje se najčešće koriste prilikom standardnih popravaka zuba, su bolje od crnih, zato što se vežu direktno za površinu zuba štiteći ga od daljnjeg loma. Ovim procesom se hermetički zatvara prostor unutar zuba koji ostaje kada se ukloni inficirano tkivo i time se spriječava prodiranje mikroorganizama u manje otporno tkivo zuba.
GJC plombe (glas-jonomer cemanti)
Imaju veliku primjenu u dječjoj stomatologiji, sa gleđi i dentinom ostvaruju dugotrajne kemijske veze, čime se osigurava njihova trajnost.
Amalgam plombe
Amalgam ili sive plombe koriste se za zadnje zube koje trebaju podnijeti jak pritisak ili kod velikih kvarova. Odlikuje ih velika čvrstoća, trajnost i relativno jednostavno korištenje.
Vađenje zuba (ekstrakcija)
Vađenju zuba se pribjegava kada se ne može izliječiti, ili kada ometa izrastanje drugog zuba. Vadi se mehanički pod lokalnom anestezijom, na ovnovu rendgenskog snimka.
Liječenje kanala korijena zuba (endondencija)
U slučaju dugotrajnog karijesa dolazi do oboljenja zubnog živca kojeg karakteriziraju jaki bolovi. U tom slučaju, da bi se sačuvao zub u vilici, pristupa se liječenju kanala korijenova.
Stomatološka protetika
Ordinacija vrši sve vrste reparatura, vađenje zuba i kirurgiju, kao i vađenje zuba zaostalih korijenova i ostale vrste oralnokirurških intervencija. Na raspolaganju Vam je i širok spektar usluga iz oblasti mobilne i fiksne protetike.
Totalne proteze
Postupak je bezbolan i primjenjuje se u slučaju gubitka svih zuba. Proteza se izrađuje na osnovu otiska čeljusti.
Parcijalne i akrilatne proteze
U slučaju da nema zuba ili ih ima malo izrađuju se akrilatne ili parcijalne proteze, kao privremeno rješenje prije rada na implantima poslije režanj operacije.
Valplast proteza
Ove proteze su savitljive, nemaju žicane elemente i pružaju bolji estetski doživljaj. Izrađuju se kada pacijent ima nekoliko preostalih svojih zuba.
Skeletirane (vizil i wironit) parcijalne proteze
Veoma su trajne, estetske, manje i čvršće, i stoga važe za najbolje proteze u konvencionalnoj protetici.
Skeletirana proteza sa atečmenima
Atečmeni kojima se ova proteza kači su neprimjetni, i zato je pogodna za osobe koje diskretnu upadljivost protetske nadoknade.
Metalokeramičke krune
Upotrebljavaju se kada je zub oštećen karijesom i ne može se sanirati bijelom plombom. I estetski i funkcionalno liče na prirodne zube.
Metalokeramički mostovi
Izrađuju se kada nedostaje nekoliko zuba kada sa obe strane vilice postoje prirodni zubi koji se koriste kao nosači mosta. Osnova mosta je od medicinskog metala, preko kojeg se nanose slojevi keramike, tako da krunica ima prirodan izgled ali da pritom zbog metalne osnove može podnijeti veliku silu prilikom žvakanja.
Bezmetalne krunice i mostovi
Fizički su najsličnije prirodnim zubima, i približno su iste kvalitete i čvrstine kao metalokeramičke krunice i mostovi.
Zubne navlake (fasetirane krunice, fasete)
Zubne fasete su najmanje invazivna metoda za promjenu boje, oblika i položaja zuba. Najčešće se izrađuju od porculana i kompozitnih materijala. Koriste se kada su zubi potamnjeli, kada je istrošena zubna gleđ, ili ako postoji razmak između zuba.
Kompozitna nadogradnja
Primjenjuje se kada je krunica uništena, ali je korijen dovoljno dobar da se može iskoristiti. To je metalni kočić, čiji se jedan dio zalijepi u korijen zuba, a drugi dio koji nosi navlaku, ispunjava se kompozitnom ispunom.
Livena nadogradnja zuba
Nadogradnju zuba čini metalni kočić kod kojeg se jedan dio prikvači u korijen zuba, a drugi nosi krunicu pretvornog zuba (navlaku). Kao i kod kompozitne, primjenjuje se kada je krunica zuba uništena, a korijen dovoljno dobar da se može iskoristiti.
KONTAKT I ADRESA:
Stomatološka ordinacija Art Dental Dr Bilić
Preradovićeva 1 a
Sremski Karlovci
Comments are Closed